سولفات آمونیوم

نمک معدنی سولفات آمونیوم با ترکیبات شیمیایی 21 درصد نیتروژین و 24 درصد سولفور و فرمول شیمیایی 2SO4NH4 یکی از کودهای شیمیایی بسیار مهم در کشاورزی به حساب می رود.

شکل ظاهری سولفات آمونیوم برعکس بسیاری از کودهای مناسب گیاهان، سفید و پودری شکل با دانه هایی درشت است.

کاربرد سولفات آمونیوم

از سولفات امونیوم برای آزاد سازی یون های آمونیوم و نتیجتا تولید اسید به جهت تنظیم PH خاک استفاده می شود.لازم است بدانید که تنظیم پی اچ خاک موجب تامین نیتروژن مورد نیاز برای رشد گیاه می شود و از انجایی که وظیفه اصلی یک کود خوب تحریک عملیات رشد و کمک به فعالیت هرچه بهتر گیاه است سولفات آمونیوم یکی از بهترین محرک ها برای رشد گیاه می باشد.

سولفات آمونیوم سرشار از ازت می باشد که یکی از محرک های اصلی رشد گیاه می باشد، چرا که ازت با کمترین مقدار انرژی می تواند بیشترین قدرت جذب در متابولیسم گیاه را بوجود بیاورد.

در کاشت گیاهانی مانند انگور و پسته که بسیار به اوره حساس هستند استفاده از سولفات آمونیومباعث جلوگیری از زرد شدن برگ های گیاه می شودو با تامین میزان گوگرد مورد نیاز در این گیاهان موجب شادابی بدنه ی گیاه می گردد.

از دیگر مصارف سولفات آمونیوم می توان به تصفیه آب و فاضلاب نیز اشاره نمودف به گونه ای که به دلیل قرار داشتن در سری املاح نمک گونه از سولفات آمونیوم در تصفیه فاضلاب های شهری استفاده می گردد.

از سولفات امونیوم برای رشد و اصلاح رشد درختانی که با کمبود شدید ازت و گوگرد مواجه اند استفاده می گردد چرا که این کود منبع غنی گوگرد می باشد.

پرسولفات آمونیوم نیز یکی از محصولاتی ست که از الکترولیز محلول سرد و غلیظ آمونیوم سولفات در اسید سولفوریک بدست می آید و کاربری سفید کنندگی و پاک کنندگی در مصارف صنعتی دارد.

در بسیاری شرایط دیده شده است که از سولفات آمونیوم به عنوان حشره کش و قارچ کش در کشاورزی نیز استفاده میگردد. البته باید توجه داشته باشید که باید سولفات امونیوم را به صورت محلول در آب استفاده کنید.

از دیگر مصارف امونیوم سولفات استفاده به عنوان نگهدارنده چوب و محافظی در برابر بید و موریانه است.

البته در محصولاتی که از فلز و چوب با هم استفاده شده است باید بسیار مراقب بود چرا که سولفات آمونیوم خاصیت خورندگی فلزات را دارد.

خوشبختانه سولفات امونیوم خاصیت انحلال پذیری در اب دارد و می توان ان را به صورت اسپری جهت نگهداری از چوب ها نیز استفاده نمود.