گندم ماده خامی است که به دلیل ارزش غذایی و اقتصادی آن، برای خوراک و تولید دام در سراسر جهان استفاده می شود.

گندم یکی از پرمصرف ترین مواد خام در سراسر جهان است. این محصول هم برای غذای انسان (آرد گندم) و هم برای خوراک دام (سبوس گندم) استفاده می شود. این غلات به همراه ذرت و برنج یکی از سه نوع غلات پر تولید در جهان است.

 

ارزش غذایی گندم در خوراک دام

 

گندم یکی از غلات با بالاترین میزان پروتئین موجود برای خوراک دام است که بیشتر از ذرت است. علاوه بر این، دارای ارزش انرژی بالا با 3.0 تا 3.5 Mcal ME (مگاکالری انرژی متابولیزپذیر) است که یک منبع انرژی مهم در خوراک دام است. نشاسته که یک پلی ساکارید قابل هضم است، فراوان ترین کربوهیدرات موجود در گندم است.

از طرفی توصیه می شود که گندم دارای رطوبت کمتر از 14 درصد باشد تا از مشکلات مربوط به قابلیت هضم و آلودگی به قارچ های مولد مایکوتوکسین جلوگیری شود. مقدار لیپیدهای گندم در مقایسه با ذرت با ارزش کم مشخص می شود که به دلیل کاهش ترشیدگی به عنوان یک مزیت گزارش شده است. علاوه بر این، سبوس گندم با افزایش خوش طعم بودن خوراکی که در آن به عنوان ماده خام اضافه می شود، شناخته می شود.

 

ترکیبات و ارزش غذایی گندم دامی

جدول 1 – ترکیبات و ارزش غذایی گندم دامی

 

در نهایت، گندم دارای مقادیر بالای فیبر با 11 درصد در مقایسه با ذرت است. این قسمت از فیبر حاوی 4-5٪ پنتوسان و 0.5-1٪ ß-گلوکان است که اگر رژیم غذایی با محصولات چند آنزیمی مانند آلکورزیم تکمیل شود، می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

سبوس گندم منبع مهمی از مواد معدنی مانند روی، سلنیوم، ید، پتاسیم شناخته می شود که عناصر مهمی در رژیم غذایی هستند، زیرا در عملکردهای فیزیولوژیکی متعددی مانند سیستم ایمنی شرکت می کنند. از سوی دیگر، سبوس گندم ویتامین هایی مانند تیامین، B6، فولات، ویتامین E و کاروتنوئیدها (رنگدانه ها) را تامین می کند.

گندم یک منبع غذایی عالی برای حیوانات چند معده مانند نشخوارکنندگان است. از طرف دیگر، در صورت مناسب بودن شرایط کشت و رشد، ارزش پروتئین بالایی دارد و به 18 درصد می رسد. این مقدار زیاد پروتئین همراه با ارزش انرژی بالا، گندم را جایگزین مناسبی برای تغذیه نشخوارکنندگان می کند.

 

مواد معدنی موجود در گندم دامی

جدول 2 – مواد معدنی موجود در گندم دامی

 

از سوی دیگر، گندم دارای مقدار زیادی فیبر است که فرآیندهای گوارشی را در نشخوارکنندگان تسهیل می‌کند. با این حال، مشخص شده است که گندم عرضه شده دارای لیگنین کم و قند بالایی است، بنابراین مصرف سفره آن باید محدود شود. حداکثر مصرف گندم برای نشخوارکنندگان 4 کیلوگرم در روز است که در چندین جیره برای جلوگیری از اسیدوز شکمبه توزیع می شود.

گندم به دلیل ترکیب کربوهیدراتی که مهمترین آن نشاسته است، قدرت تخمیر بالایی در نشخوارکنندگان دارد، حتی بیشتر از ذرت. بعلاوه توصیه می شود گندم را به صورت خشک در جیره و به خوبی رنده شده به منظور بهبود جذب مواد مغذی در نشخوارکنندگان مصرف کنید.

 

فواید استفاده از گندم دامی در مرغداری

 

در پرورش طیور، به دلیل کمبود ذرت در برخی فصول، استفاده از گندم در اروپا، کانادا و استرالیا رایج است. باید در نظر داشت که گندم، پروتئین خام و اسیدهای آمینه مانند لیزین و تریپتوفان بیشتر، اما انرژی کمتری نسبت به ذرت دارد. علاوه بر این، گندم در مقایسه با ذرت حاوی ویتامین A و بیوتین کمتری است.

 

گندم دامی

 

به این دلایل، استفاده از مقدار زیاد یا برای دوره های طولانی توصیه نمی شود. در چنین شرایطی توصیه می شود برای جلوگیری از کمبودهای تغذیه ای در طیور، جیره را تکمیل کنید. با این حال، گندم یک جایگزین عالی برای خوراک طیور است، زیرا حاوی گلوتن است.

 

نتیجه گیری

 

گندم یکی از پرمصرف ترین غلات در سراسر جهان و یک منبع غذایی عالی برای انسان و حیوانات دامی است. دانه گندم فرآوری می شود و دو محصول مهم به دست می آید: آرد گندم که در غذای انسان استفاده می شود و سبوس گندم که برای خوراک دام استفاده می شود.

 

خواص گندم دامی

 

سبوس گندم به دلیل خواص تغذیه‌ای آن که دارای ارزش انرژی و پروتئین بالا، چربی کم و ارزش لیگنین است، شناخته شده است. همچنین منبع مهمی از مواد معدنی و ویتامین ها برای حیوانات است.

در نشخوارکنندگان، سبوس گندم خوراکی با قابلیت هضم خوب و جذب مواد مغذی است. با این حال، مصرف آن باید برای جلوگیری از اسیدوز شکمبه محدود شود، زیرا بسیار قابل تخمیر است.

در زمینه طیور، سبوس گندم به طور گسترده در اروپا و آمریکای شمالی استفاده می شود. در مقایسه با ذرت جایگزین خوبی است، اما باید متعادل باشد. علاوه بر این، گندم در بازار جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین تاثیر زیادی بر اقتصاد واردکنندگان و صادرکنندگان اصلی این ماده اولیه دارد.

 

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال گندم دامی را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید گندم دامی و همچنین اطلاع از قیمت گندم دامی از طریق صفحه ارتباط با ما با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

گندم دامی

 

رایج ترین سوالات پیرامون گندم دامی