نخود هزاران سال است که در کشورهای خاورمیانه کشت و مصرف می شود. طعم آجیلی و بافت دانه ای آن ها به خوبی با بسیاری از غذاها و مواد دیگر جفت می شود.

نخود به عنوان منبعی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر، می تواند فواید سلامتی مختلفی مانند کمک به مدیریت وزن، بهبود هضم و کاهش خطر ابتلا به بیماری داشته باشد.

علاوه بر این، این حبوبات سرشار از پروتئین است و جایگزینی عالی برای گوشت در بسیاری از غذاهای گیاهی و وگان است.

در اینجا 10 مورد از خواص و فواید نخود در حوزه سلامتی آورده شده است :

 

1. نخود سرشار از مواد مغذی

نخود دارای مشخصات غذایی چشمگیر است. آنها حاوی تعداد متوسطی کالری هستند که 269 کالری در هر فنجان (164 گرم) فراهم می کند. تقریباً 67 درصد از این کالری ها از کربوهیدرات ها تأمین می شود، در حالی که بقیه از پروتئین و چربی تأمین می شود.

نخود همچنین دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین مقدار مناسبی فیبر و پروتئین است. یک وعده 1 فنجان (164 گرم) نخود پخته شده شامل موارد زیر است :

کالری: 269
پروتئین: 14.5 گرم
چربی: 4 گرم
کربوهیدرات: 45 گرم
فیبر: 12.5 گرم
منگنز: 74 درصد از ارزش روزانه (DV)
فولات (ویتامین B9): 71 درصد از DV
مس: 64 درصد DV
آهن: 26 درصد DV
روی: 23 درصد از DV
فسفر: 22 درصد از DV
منیزیم: 19 درصد از DV
تیامین: 16 درصد از DV
ویتامین B6: 13 درصد از DV
سلنیوم: 11 درصد از DV
پتاسیم: 10 درصد از DV
همانطور که می بینید، این حبوبات منبع خوبی از منگنز معدنی و فولات ویتامین B است.

 

خلاصه

نخود حاوی مقدار متوسطی کالری و چندین ویتامین و مواد معدنی است. آنها همچنین منبع خوبی از فیبر و پروتئین هستند.

 

2. نخود می تواند باعث احساس سیری شود

پروتئین و فیبر موجود در نخود می تواند به کنترل اشتهای شما کمک کند.

پروتئین و فیبر با هم کار می کنند تا هضم را کند کنند و به افزایش سیری کمک می کند. علاوه بر این، پروتئین می تواند سطح هورمون های کاهش اشتها را در بدن شما افزایش دهد.

در واقع، اثرات پرکننده پروتئین و فیبر موجود در نخود می تواند به طور خودکار کالری دریافتی شما را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داد که کسانی که چوب شور و هوموس بر پایه نخود را برای میان وعده بعد از ظهر می‌خورند، 70 درصد کاهش اشتها و 30 درصد افزایش سیری را تجربه می‌کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد نخود و کنترل اشتها مورد نیاز است.

 

خلاصه

نخود سرشار از پروتئین و فیبر است که می تواند شما را سیر نگه دارد و کالری دریافتی شما را در وعده های غذایی کاهش دهد.

 

3. نخود سرشار از پروتئین گیاهی

نخود منبع بسیار خوبی از پروتئین گیاهی است که آن را به غذایی عالی برای افرادی که گوشت یا محصولات حیوانی مصرف نمی کنند، تبدیل می کند.

یک وعده 1 فنجان (164 گرم) حدود 14.5 گرم پروتئین فراهم می کند که با محتوای پروتئین غذاهای مشابه مانند لوبیا سیاه و عدس قابل مقایسه است.

پروتئین موجود در نخود می تواند به افزایش سیری و کنترل اشتهای شما کمک کند. پروتئین همچنین به دلیل نقشش در مدیریت وزن، سلامت استخوان و قدرت عضلانی شناخته می شود.

برخی مطالعات نشان داده اند که کیفیت پروتئین موجود در نخود، بهتر از سایر انواع حبوبات است. این به این دلیل است که نخود حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری به جز متیونین است.

به همین دلیل، آنها منبع ناقص پروتئین هستند. برای اطمینان از دریافت تمام اسیدهای آمینه در رژیم غذایی خود، مهم است که نخود را با غلات کامل حاوی متیونین، مانند کینوا همراه کنید.

 

خلاصه

نخود منبع عالی پروتئین است که می تواند به مدیریت وزن و تقویت سلامت استخوان کمک کند. این حبوبات یک انتخاب عالی برای افرادی است که از محصولات حیوانی استفاده نمی کنند.

 

4. نخود می تواند به شما در مدیریت وزن کمک کند

نخود به دلیل اثرات سیر کنندگی می تواند به مدیریت وزن کمک کند. پروتئین و فیبر موجود در نخود می تواند اشتهای شما و در نتیجه کالری دریافتی شما را در وعده های غذایی کاهش دهد.

در یک مطالعه، کسانی که به طور منظم نخود می‌خوردند، 53 درصد کمتر احتمال دارد که شاخص توده بدنی (BMI) بالای 30 داشته باشند و دور کمرشان کمتر از کسانی بود که نخود نمی‌خوردند.

در حالی که BMI یک معیار رایج سلامتی است، به خاطر داشته باشید که اثربخشی آن محدود است.

با این وجود، بررسی دیگری نشان داد کسانی که حداقل یک وعده در روز از حبوبات، مانند نخود مصرف می‌کنند، 25 درصد بیشتر از کسانی که حبوبات نمی‌خورند، وزن کم می‌کنند.

اگرچه این یافته ها امیدوارکننده هستند، اما مطالعات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

 

خلاصه

محتوای فیبر و پروتئین نخود، به علاوه چگالی کالری نسبتا کم آن، می تواند به شما در داشتن وزن سالم کمک کند.

 

خواص و فواید نخود

 

5. نخود می تواند از تنظیم قند خون حمایت کند

نخود می تواند به چندین روش به مدیریت سطح قند خون شما کمک کند.

اولاً، آنها دارای شاخص گلیسمی نسبتاً پایینی (GI) هستند، که نشانگر سرعت افزایش قند خون شما پس از خوردن یک غذا است. نشان داده شده است که رژیم‌هایی که شامل بسیاری از غذاهای با GI پایین هستند، مدیریت قند خون را ارتقا می‌دهند.

علاوه بر این، فیبر و پروتئین نخود می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند.

این به این دلیل است که فیبر جذب کربوهیدرات را کند می کند تا به جای افزایش سطح قند خون، سطح قند خون را افزایش دهد. خوردن غذاهای غنی از پروتئین می تواند به حفظ سطح قند خون سالم نیز کمک کند.

در یک مطالعه ، خوردن 1.25 فنجان (200 گرم) نخود در مقایسه با خوردن 2 تکه نان سفید، افزایش سطح قند خون بعد از غذا را تا 36 درصد کاهش داد.

یک مطالعه قدیمی 12 هفته ای نشان داد که 45 نفر که چهار قوطی 10.5 اونسی (300 گرمی) نخود در هفته می خوردند، کاهش قابل توجهی در سطح انسولین ناشتا داشتند که عامل مهمی در تنظیم قند خون است.

علاوه بر این، چندین مطالعه مصرف نخود را با کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری، از جمله دیابت و بیماری قلبی مرتبط می‌دانند. این اثرات اغلب به توانایی آنها در کاهش سطح قند خون نسبت داده می شود.

 

خلاصه

نخود دارای GI پایین است و منبع عالی فیبر و پروتئین است و همه اینها از مدیریت سالم قند خون حمایت می کنند.

 

6. نخود می تواند برای هضم مفید باشد

نخود سرشار از فیبر است که فواید زیادی برای سلامت دستگاه گوارش دارد.

فیبر موجود در نخود بیشتر محلول است، به این معنی که با آب ترکیب می شود و ماده ای ژل مانند در دستگاه گوارش شما ایجاد می کند.

فیبر محلول می تواند به افزایش تعداد باکتری های سالم در روده شما کمک کند و از رشد بیش از حد باکتری های ناسالم جلوگیری کند. این می تواند منجر به کاهش خطر برخی از بیماری‌های گوارشی، مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و سرطان روده بزرگ شود.

بر اساس یک بررسی، نخود همچنین می تواند با بهبود دفعات، سهولت و ثبات حرکات روده به سلامت دستگاه گوارش کمک کند.

 

خلاصه

نخود سرشار از فیبر است که با حمایت از حرکات روده و افزایش تعداد باکتری های سالم در روده به هضم غذا کمک می کند.

 

7. نخود می تواند در برابر برخی بیماری های مزمن محافظت کند

 

نخود می تواند به کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن کمک کند.

 

  • بیماری قلبی

نخود منبع خوبی از چندین ماده معدنی مانند منیزیم و پتاسیم است که می تواند با کمک به جلوگیری از فشار خون بالا – یک عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی – از سلامت قلب حمایت کند.

علاوه بر این، نشان داده شده است که فیبر محلول در نخود باعث کاهش تری گلیسیرید و LDL (کلسترول بد) می شود، که سطوح بالای آن می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

بر اساس بررسی 26 مطالعه، خوردن حداقل 1 وعده در روز حبوبات، از جمله نخود، می تواند به طور قابل توجهی به کاهش کلسترول LDL (بد) کمک کند.

 

  • سرطان

برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن منظم نخود می تواند به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان کمک کند.

این به این دلیل است که این حبوبات می تواند تولید بوتیرات بدن شما را افزایش دهد، اسید چرب که می تواند التهاب در سلول های روده بزرگ را کاهش دهد و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد (منبع معتبر 14).

علاوه بر این، نخود حاوی ساپونین است که یک ترکیب گیاهی است که می تواند به جلوگیری از توسعه برخی سرطان ها کمک کند. ساپونین ها همچنین به دلیل نقششان در مهار رشد تومور مورد مطالعه قرار گرفته اند.

نخود همچنین دارای چندین ویتامین و مواد معدنی است که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، از جمله ویتامین B، که می تواند با خطر کمتر سرطان سینه و ریه مرتبط باشد.

  • دیابت نوع 2

نخود به دلیل اثرات تنظیم کننده قند خون می تواند به پیشگیری و مدیریت دیابت کمک کند.

فیبر و پروتئین موجود در نخود به جلوگیری از افزایش سریع قند خون پس از خوردن غذا کمک می کند، که عامل مهمی در مدیریت دیابت است.

علاوه بر این، شاخص گلیسمی پایین (GI) آنها را برای افراد مبتلا به دیابت مناسب می کند، زیرا بعید است که منجر به افزایش قند خون شوند.

در نهایت، آنها منبعی از چندین ماده مغذی هستند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهند، از جمله منیزیم و ویتامین های B. محتوای روی موجود در آنها نیز می تواند به مدیریت این وضعیت کمک کند.

 

خلاصه

نخود می تواند به پیشگیری از برخی بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، سرطان و دیابت نوع 2 کمک کند.

 

فواید نخود

 

8. نخود می تواند از عملکرد مغز و سلامت روان حمایت کند.

این تا حدی به این دلیل است که آنها منبع عالی کولین هستند که نقش مهمی در عملکرد مغز ایفا می کند.

به ویژه، این ماده مغذی ضروری برای تولید انتقال دهنده های عصبی خاص که به عنوان پیام رسان های شیمیایی برای سلول های عصبی بدن شما عمل می کنند، مورد نیاز است. با این حال، در حالی که کولین برای نوزادان حیاتی است، نقش آن در سلامت بزرگسالان به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است.

نخود همچنین حاوی مقدار زیادی منیزیم است که یک ماده معدنی کلیدی برای عملکرد اعصاب است.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که چندین ماده مغذی موجود در این حبوبات، از جمله منیزیم، سلنیوم و روی، می تواند به محافظت در برابر افسردگی و اضطراب کمک کند.

 

خلاصه

نخود سرشار از چندین ماده مغذی است که می تواند از سلامت مغز حمایت کند، از جمله کولین، منیزیم، سلنیوم و روی.

 

9. می تواند به جلوگیری از کمبود آهن کمک کند

نخود منبع عالی آهن است و تقریباً 26٪ از DV را در 1 فنجان (164 گرم) قرار می دهد.

آهن در تولید گلبول های قرمز خون و همچنین رشد فیزیکی، رشد مغز، متابولیسم ماهیچه ها و سایر جنبه های سلامتی نقش دارد.

اگر به اندازه کافی از این ریزمغذی کلیدی دریافت نکنید، توانایی بدن شما برای تولید گلبول های قرمز سالم می تواند مختل شود. به نوبه خود، این می تواند منجر به کمبود آهن شود، وضعیتی که با علائمی مانند ضعف، خستگی و تنگی نفس مشخص می شود.

به این ترتیب، نخود یک گزینه عالی برای افرادی است که می توانند در معرض خطر کمبود آهن باشند، مانند گیاهخواران

نخود همچنین حاوی مقداری ویتامین C است که می تواند به افزایش جذب آهن در بدن شما کمک کند.

 

خلاصه

نخود منبع خوبی از آهن است و می تواند به محافظت در برابر کمبود آهن کمک کند.

 

10. ارزان و آسان برای اضافه کردن به رژیم غذایی شما

نخود را فوق العاده آسان می توان به رژیم غذایی خود اضافه کرد.

آنها مقرون به صرفه هستند و به طور گسترده در انواع کنسرو شده و خشک در دسترس هستند. به دلیل محتوای پروتئین بالایی که دارند، جایگزینی عالی برای گوشت در رژیم های گیاهخواری و وگان هستند.

به علاوه، نخود همه کاره است و می‌توان آن را به انواع غذاها مانند سالاد، سوپ یا ساندویچ اضافه کرد.

آنها همچنین یک عنصر اصلی در هوموس هستند که از نخود له شده، تاهینی، روغن زیتون، آب لیمو، نمک و سیر تهیه می شود.

در نهایت، می‌توانید نخود را برای یک میان‌وعده خوشمزه و ترد سرخ کنید، یا آن‌ها را در همبرگرهای گیاهی و تاکو بگنجانید.

 

خلاصه

نخود ارزان است و در غذاهای متعدد طعم عالی داشته و به دلیل محتوای پروتئینی که دارند، جایگزین خوبی برای گوشت هستند.

 

جمع بندی

نخود تنها یک ماده غذایی لذیذ نیست.

آنها بسیار سالم و مغذی و دارای ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و پروتئین هستند. این ویژگی ها می تواند از مدیریت وزن، تنظیم قند خون و سلامت مغز پشتیبانی کند و در عین حال خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی و سرطان را کاهش دهد.

 

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال نخود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید نخود و همچنین اطلاع از قیمت نخود از طریق صفحه ارتباط با ما با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.

 

 

مقالات مرتبط :

 

نخود رسمی

 

رایج ترین سوالات پیرامون نخود