ادویه زردچوبه می تواند موثرترین مکمل غذایی موجود باشد. بسیاری از مطالعات با کیفیت بالا نشان می دهد که زردچوبه فواید عمده ای برای بدن و مغز شما دارد. بسیاری از این فواید از ماده اصلی فعال آن یعنی کورکومین ناشی می شود.

برای دانستن آنچه علم در مورد زردچوبه و کورکومین می گوید، در اینجا 10 مزیت برتر زردچوبه و کورکومین آورده شده است :

 

1. زردچوبه حاوی ترکیبات زیست فعال با خواص دارویی است

 

محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست. این حدود 3٪ وزن است. به همین دلیل است که برخی افراد استفاده از مکمل ها را انتخاب می کنند.

با این حال، کورکومین در جریان خون شما جذب ضعیفی دارد. برای اینکه بتوانید اثرات کامل کورکومین را تجربه کنید، دسترسی زیستی آن (سرعتی که بدن شما یک ماده را جذب می کند) باید بهبود یابد.

مصرف آن با فلفل سیاه که حاوی پیپرین است کمک می کند. پیپرین یک ماده طبیعی است که جذب کورکومین را تا 2000 درصد افزایش می دهد.

 

2. کورکومین یک ترکیب طبیعی ضد التهابی است

 

رفع التهاب فوق العاده مهم است. زردچوبه به مبارزه با مهاجمان خارجی کمک می کند و در ترمیم آسیب در بدن شما نقش دارد.

اگرچه التهاب کوتاه مدت و حاد مفید است و نوعی نشانگر به حساب می آید، اما اگر مزمن شود و به بافت های بدن شما حمله کند، می تواند نگران کننده باشد.

اکنون دانشمندان بر این باورند که التهاب مزمن در سطح پایین می تواند در برخی از بیماری ها نقش داشته باشد. اینها عبارتند از :
• بیماری قلبی
• سرطان
• سندرم متابولیک
• بیماری آلزایمر

 

3. زردچوبه می تواند ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش دهد

 

اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های تسریع پیری و بسیاری از بیماری ها است. رادیکال های آزاد تمایل به واکنش با مواد آلی مهم مانند اسیدهای چرب، پروتئین ها یا DNA دارند.

دلیل اصلی مفید بودن آنتی اکسیدان ها این است که از بدن شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند.

کورکومین موجود در زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل ساختار شیمیایی خود می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند.

 

4. کورکومین می تواند عامل نوروتروفیک مشتق از مغز را تقویت کند

 

قبل از اینکه دانشمندان درک بهتری از نورون ها داشته باشند، اعتقاد بر این بود که آنها پس از اوایل کودکی، قادر به تقسیم و تکثیر نیستند. با این حال، آنها اکنون می دانند که اینطور نیست.

نورون ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند و در مناطق خاصی از مغز می توانند تکثیر شوند و تعدادشان افزایش یابد.

یکی از محرک های اصلی این فرآیند، فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است. این ژنی است که در ساخت پروتئینی که مسئول ارتقای حیات نورون ها است نقش دارد.

پروتئین BDNF در حافظه و یادگیری نقش دارد و می توان آن را در مناطقی از مغز که مسئول خوردن، آشامیدن و وزن بدن هستند، یافت. بسیاری از اختلالات رایج مغزی با کاهش سطح پروتئین BDNF، از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط است.

 

زردچوبه قلم

 

5. کورکومین می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

 

بیماری قلبی اولین علت مرگ و میر در جهان است. محققان چندین دهه آن را مطالعه کرده اند و چیزهای زیادی در مورد علت وقوع آن آموخته اند. جای تعجب نیست که بیماری قلبی بسیار پیچیده است و چیزهای مختلفی در ایجاد آن نقش دارند.

کورکومین می تواند به معکوس کردن بسیاری از مراحل در فرآیند بیماری قلبی کمک کند. شاید مزیت اصلی کورکومین در مورد بیماری قلبی، بهبود عملکرد اندوتلیوم و پوشش رگ های خونی شما باشد.

اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری قلبی است. این زمانی است که اندوتلیوم شما قادر به تنظیم فشار خون، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر نیست.

 

6. زردچوبه می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند

 

سرطان یک بیماری است که با رشد خارج از کنترل سلول مشخص می شود. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که به نظر می رسد تحت تأثیر مکمل های کورکومین قرار می گیرند.

کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که بر رشد و توسعه سرطان تأثیر می گذارد.

مطالعات نشان داده اند که می تواند به موارد زیر کمک نماید :

• به مرگ سلول های سرطانی کمک می کند

• کاهش آنژیوژنز (رشد عروق خونی جدید در تومورها)

• کاهش متاستاز (گسترش سرطان)

 

7. کورکومین می تواند در درمان بیماری آلزایمر مفید باشد

 

بیماری آلزایمر شایع ترین شکل زوال عقل است و می تواند در 70 درصد موارد زوال عقل نقش داشته باشد.

در حالی که درمان برای برخی از علائم آن پایان می یابد، هنوز هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. به همین دلیل جلوگیری از وقوع آن در وهله اول بسیار مهم است.

می تواند خبرهای خوبی در آینده وجود داشته باشد، زیرا مطالعات شان داده است که کورکومین از سد خونی مغزی عبور می کند.

مشخص است که التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارند و کورکومین اثرات مفیدی روی هر دو دارد.

 

فواید زردچوبه

 

8. بیماران آرتریت به خوبی به مکمل های کورکومین پاسخ می دهند

 

آرتروز یک مشکل رایج در کشورهای غربی است. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که بیشتر آنها با التهاب در مفاصل همراه هستند.

با توجه به اینکه کورکومین یک ترکیب ضد التهابی قوی است، منطقی است که می تواند به آرتریت کمک کند. در واقع، چندین مطالعه نشان می دهد که یک ارتباط بین آنها وجود دارد.

 

9. کورکومین در برابر افسردگی فواید دارد

 

کورکومین یک ماده نویدبخش در درمان افسردگی است. در یک کارآزمایی کنترل شده، 60 نفر مبتلا به افسردگی به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. یک گروه پروزاک، گروه دیگر 1 گرم کورکومین و گروه سوم هم پروزاک و هم کورکومین مصرف کردند.

پس از 6 هفته، کورکومین به بهبودهایی مشابه با پروزاک منجر شد. گروهی که هم پروزاک و هم کورکومین مصرف کردند، بهترین پیشرفت را داشتند.

طبق این مطالعه کوچک، کورکومین به اندازه یک داروی ضد افسردگی موثر است.

افسردگی همچنین با کاهش سطح BDNF و کوچک شدن هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که در یادگیری و حافظه نقش دارد، مرتبط است. کورکومین می تواند به افزایش سطح BDNF کمک کند و به طور بالقوه برخی از این تغییرات را معکوس کند.

 

10. کورکومین می تواند به تاخیر در پیری و مبارزه با بیماری های مزمن مرتبط با افزایش سن کمک کند.

 

اگر کورکومین واقعا می تواند به پیشگیری از بیماری قلبی، سرطان و آلزایمر کمک کند، می تواند برای طول عمر نیز فوایدی داشته باشد.

این نشان می دهد که کورکومین می تواند به عنوان یک مکمل ضد پیری پتانسیل داشته باشد.

با توجه به اینکه اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند، کورکومین می تواند اثراتی فراتر از پیشگیری از بیماری داشته باشد.

 

حرف آخر

زردچوبه – و به خصوص فعال ترین ترکیب آن، کورکومین – دارای بسیاری از مزایای سلامتی ثابت شده علمی می باشد، مانند پتانسیل بهبود سلامت قلب و پیشگیری از آلزایمر و سرطان.

این یک ضد التهاب و آنتی اکسیدان قوی است. همچنین می تواند به بهبود علائم افسردگی و آرتریت کمک کند.

 

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال زردچوبه قلم را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید زردچوبه قلم و همچنین اطلاع از قیمت زردچوبه قلم از طریق صفحه ارتباط با ما با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

زردچوبه قلم

 

رایج ترین سوالات پیرامون زردچوبه