لوبیا چیتی محبوب ترین نوع لوبیا در ایالات متحده است. سالانه صد میلیون پوند از لوبیا چیتی تنها به تگزاس وارد می شود. با شرایط مناسب رشد و آفتاب فراوان، می توانید لوبیا چیتی خود را درست در باغچه حیاط خلوت خود پرورش دهید.

اگر فضای کافی برای پرورش دارید، لوبیا چیتی می تواند یک غذای اصلی خوشمزه برای خانه شما باشد تا از انواع دستور غذاهای حاصل از آن در طول سال لذت ببرید.

این راهنما هر آنچه را که برای رشد فراوان لوبیا چیتی در طول فصل رشد نیاز دارد، ارائه می دهد :

 

مشخصات لوبیا چیتی

 

نام گیاه شناسی :

Phaseolus vulgaris

نام رایج :

لوبیا چیتی

نوع گیاه :

حبوبات یک ساله

اندازه :

لوبیا بوش: 2 فوت; لوبیا قطبی: 6 فوت

قرار گرفتن در معرض نور خورشید :

کامل

نوع خاک :

با زهکشی خوب

pH خاک :

7.0-6.0

منطقه بومی :

مکزیک

 

نحوه کاشت لوبیا چیتی

 

کاشت لوبیا به اندازه کافی ساده و رضایت بخش است که بتوان از آن برای پروژه های علمی کودکان استفاده کرد. لوبیاها به راحتی قابل حمل هستند، رطوبت را جذب می کنند، به سرعت جوانه می زنند و سپس یک برگ بزرگ و قابل تشخیص ظاهر می شود.

 

گیاه لوبیا چیتی

 

مکانی را انتخاب کنید که از گیاه در برابر باد اضافی محافظت می کند و در سه یا چهار چرخش گذشته خاک، لوبیا رشد نکرده باشد. خاکی که در آن لوبیا چیتی شده کرده، خاکی بسیار عالی برای ذرت، کدو، خیار، توت فرنگی و غیره است، زیرا نیتروژن را در خاک برای استفاده همسایگان خود تثبیت می کند، البته توجه داشته باشید که با پیاز یا سیر سازگاری خوبی ندارند.

 

رشد از طریق دانه

 

هنگامی که دمای خاک به حدود 60 درجه فارنهایت رسید، لوبیاها را باید مستقیماً در خاک، حدود 1-2 اینچ عمق، با “چشم” رو به پایین، و حدود 4-6 اینچ از هم در ردیف های 30-21 اینچ کاشت تا از گردش هوا خوبی بهره ببرند. گیاهان لوبیا چیتی ممکن است زمانی که در فضایی کمتر از تراکم توصیه شده کاشته شوند، بازده کمتری داشته باشند.

از آنجایی که حبوبات نیتروژن را به خاک اضافه می کنند، زمانی که دانه ها با باکتری های خاصی در هنگام کاشت ترکیب شوند، موثرتر هستند. این باکتری ها به ریشه ها کمک می کنند تا گره هایی را تشکیل دهند که نیتروژن را به خاک و گیاهان مجاور می رسانند. در زمان کاشت، لوبیاها را از قبل خیس کنید و سپس در مایه تلقیح بغلتانید یا هنگام کاشت بذر، مایه تلقیح را در خاک بپاشید.

 

مراقبت از لوبیا چیتی

 

گیاه لوبیاها محصولاتی هستند که نیازمند نگهداری کمی هستند، اما می بایست به طور منظم از نظر آفات و جمع شدن آب در اطراف ریشه گیاهان مورد نظارت قرار گیرد.

 

  • نور، خاک و مواد مغذی

 

لوبیا چیتی در نور کامل خورشید بهترین رشد را دارد. از خاک هایی با آهن خیلی کم و فسفر زیاد بخصوص در خاک های قلیایی، خاک هایی با زهکشی ضعیف یا مکان هایی با شیب بالا اجتناب کنید.

 

ساقه لوبیا چیتی

 

  • آب

ریشه های گیاه لوبیا نسبتاً کم عمق هستند و بیشتر آب خود را از 18 اینچ بالای خاک جذب می کنند. خاک کم عمق، با کف سخت یا خاک رس، نباید بیش از حد آبیاری شود، زیرا لوبیاهایی که آب اضافی در اطراف ریشه دارند، مستعد ابتلا به بیماری هستند.

گیاهان را به طور منظم در مراحل رویشی و گلدهی آبیاری کنید، سپس آبیاری را همزمان با آغاز پر شدن غلاف های لوبیا قطع کنید، زیرا گیاه دیگر آبی دریافت نمی کند.

آبیاری سربار را در شب ها انجام ندهید، زیرا رطوبتی که روی برگ ها جمع می شود، می تواند موجب جذب بیماری ها در گیاه شود.

 

  • دما و رطوبت

لوبیا چیتی مانند سایر لوبیاها به سرما مقاوم نیست و خاک گرم را برای جوانه زدن ترجیح می دهد. ادامه رشد آنها می تواند توسط هوای بسیار گرم متوقف شود.

 

آفات و بیماری های رایج لوبیا چیتی

 

حبوبات خود را، از نظر آفات و عوامل بیماری زا کنترل کنید. از آنجایی که آفات می توانند به راحتی مناطق وسیعی از یک گیاه منفرد و مطلوب را بیابند، سعی کنید کاشت بین کاشت یا ایجاد مرزی با یک محصول تله مانند نستورتیوم ایجاد کنید.

سوسک برگ لوبیا، مگس سفید و حشرات بدبو معمولاً برای آزار دادن لوبیاهای کاشته شده شناخته می شوند. زنگ کپک نیز می تواند به شدت به گیاهان آسیب برساند و عملکرد گیاه را کاهش دهد.

 

لوبیا چیتی

 

نحوه برداشت و نگهداری لوبیا چیتی

 

لوبیا چیتی زمانی آماده برداشت است که غلاف ها زرد تا قهوه ای مایل به زرد، خشک شده و تازه شروع به باز شدن کرده اند. آنها را قبل از اینکه گیاه موفق به بیرون ریختن دانه ها داخل خاک شود، بچینید. گیاهان معین را می توان از ریشه جدا کرد و آویزان کرد تا خشک شوند.

کوبیدن لوبیاها، خرد کردن غلاف های خشک را می توان با پیچاندن غلاف ها در یک برزنت یا روبالشی و ضربه زدن روی آنها یا با بازکردن آنها با دست انجام داد. قبل از نگهداری یا ذخیره سازی، مراقب جداسازی حشرات و لوبیاهای خراب و نامناسب باشید.

در نهایت توجه داشته باشید که لوبیای خشک را باید در ظرفی تمیز و بدون هوا در دمای خنک نگهداری کرد.

 

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال لوبیا چیتی را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید لوبیا چیتی و همچنین اطلاع از قیمت لوبیا چیتی از طریق صفحه ارتباط با ما با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

لوبیا چیتی

 

7 مورد از خواص و فواید سلامتی و تغذیه ای لوبیا چیتی

 

رایج ترین سوالات پیرامون لوبیا چیتی