چرا نخود برای شما مفید است؟

نخود به عنوان منبعی غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر، می تواند فواید سلامتی مختلفی مانند کمک به مدیریت وزن، بهبود هضم و کاهش خطر ابتلا به بیماری داشته باشد. علاوه بر این، این خوراکی سرشار از پروتئین است و جایگزینی عالی برای گوشت در بسیاری از غذاهای گیاهی است.

 

آیا نخود برای کاهش وزن مفید است؟

نخود سرشار از پروتئین و فیبر است که هر دو به کاهش وزن کمک می کنند. فیبر شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می دارد و پروتئین، حس گرسنگی را تبدیل به سیری می کند. فیبر موجود در آن نیز به خوبی از سیستم گوارش شما مراقبت می کند.

 

آیا خوردن روزانه نخود اشکالی دارد؟

مصرف روزانه لوبیا، نخود یا عدس می تواند به میزان قابل توجهی کلسترول های بد را کاهش دهد. نتیجه ی یک مطالعه جدید نشان می دهد که خوردن روزانه یک وعده لوبیا، نخود یا عدس می تواند کلسترول بد را به میزان قابل توجهی کاسته و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

 

نخود

 

آیا نخود باعث ایجاد گاز می شود؟

لوبیا، عدس و نخود به دلیل داشتن فیبر زیاد و در نتیجه توانایی در ایجاد نفخ و باد، بدنام هستند. با این وجود هرگز لازم نیست به طور کلی از آنها اجتناب کنید. بسیاری از افراد کنسرو حبوبات را بهتر از انواع خشک آن تحمل می کنند.

 

آیا نخود پروتئین بیشتری نسبت به مرغ دارد؟

هم سینه مرغ و هم نخود سرشار از پروتئین هستند. سینه مرغ 250 درصد بیشتر از نخود پروتئین دارد، سینه مرغ در هر 100 گرم 31 گرم و نخود 8.9 گرم پروتئین دارد.

 

آیا نخود باعث افزایش وزن می شود؟

اگر به دنبال کاهش چند کیلویی وزن خود هستید، باید غذاهای مناسب برای کاهش وزن یافته و از مصرف غذاهای بد اجتناب کنید. نخود برای کاهش وزن عالی است، زیرا سرشار از فیبر است که باعث می شود مدت طولانی تری احساس سیری کنید. غذاهایی مانند ذرت دارای بار گلیسمی بالاتری هستند که می تواند باعث افزایش وزن شود.

 

آیا می توانم نخود را در شب بخورم؟

در آزمایشات گوناگون، تست سلامت مصرف نخود در شب دارای امتیازات بالا و درخشانی بوده است، نه تنها به این دلیل که منبع خوب و سالم پروتئین، کربوهیدرات و فیبر است، بلکه به این دلیل که حاوی ویتامین B6 و اسید آمینه تریپتوفان است.

 

آیا نخود برای کنترل کلسترول مفید است؟

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خوردن روزانه یک وعده لوبیا، نخود یا عدس می‌تواند به میزان قابل توجهی کلسترول بد خون و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش دهد.

 

نخود

 

چرا گاهی مصرف نخود مضر می شود؟

مردم نباید نخود خام یا سایر حبوبات خام را بخورند، زیرا حاوی سموم و موادی هستند که هضم آنها دشوار است. حتی نخود پخته نیز دارای قندهای پیچیده ای است که هضم آن در مقادیر زیاد دشوار است و منجر به گاز روده و ناراحتی می شود. حبوبات را به آرامی وارد رژیم غذایی کنید تا بدن به آن عادت کند.

 

آیا نخود التهاب آور است؟

حبوبات؛ این غذاها با التهاب مبارزه می کنند، زیرا سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، فیبر و پروتئین هستند. لذا در هفته حداقل 2 وعده لوبیا سیاه، نخود، عدس، لوبیا چیتی، لوبیا قرمز یا نخود سیاه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

آیا دیابتی ها می توانند نخود بخورند؟

نخود و همچنین لوبیا و عدس، غذاهای شناخته شده ای با شاخص گلیسمی پایین هستند که آنها را به گزینه انتخابی خوبی برای دیابت تبدیل می کند، حتی تحقیقات جدید نشان می دهد که خوردن حبوبات ممکن است در واقع اثر درمانی داشته باشد.

 

اگر زیاد نخود بخورید، چه اتفاقی می افتد؟

نخود خود را تکه تکه کنید! اگر تا به حال مقدار زیادی نخود را در یک وعده غذایی خورده اید، احتمالاً این حس را از نزدیک تجربه کرده اید. ناگفته نماند که حبوبات سرشار از فیبر است، البته که یک کربوهیدرات غیر قابل هضم است و در صورت مصرف زیاد باعث نفخ و گاز می شود.

 

چگونه از گاز نخود جلوگیری کنم؟

5 راه برای پیشگیری از گاز و نفخ حبوبات توصیه شده است :
1) آهسته حرکت کنید. لوبیا را به آرامی به رژیم غذایی خود اضافه کنید. فقط با چند قاشق غذاخوری شروع کنید و آن را اضافه کنید.
2) خوب خیس کنید و خوب بشویید.
3) نخودها را بپزید تا خیلی نرم شوند.
4) آجوین یا اپازوت را اضافه کنید – هر دوی این ادویه ها تولید گاز را کاهش می دهند – به اپازوت سوگند! …
5) جویدن. آهسته غذا بخورید و هر لقمه را خوب بجوید.

 

عدس یا نخود ، کدام برای شما بهتر است؟

نخود چربی بیشتری نسبت به عدس دارد. نخود و عدس هر دو حاوی عنصری هستند که دانشمندان آن را «چربی های خوب» می دانند. بنابراین، مصرف نخود بهتر است، زیرا «چربی خوب» بیشتری دارد. البته که عدس فیبر رژیمی یا فیبر غذایی بیشتری نسبت به نخود دارد.

 

نخود

 

آیا نخود برای مو مفید است؟

نخود دارای مقادیر زیادی فولات است و فولات با تجدید سلول هایی که به رشد مو کمک می کنند، نقش مهمی در رشد مو ایفا می کند. جهت جلوگیری از شوره سر، نخود به عنوان یک منبع خوب پروتئین نیز به تقویت کوتیکول مو کمک می کند. ویتامین A و روی موجود در نخود، از شوره سر و ریزش مو جلوگیری می کنند.

 

چگونه نخود را قابل هضم تر کنیم؟

خیس کنید؛ نخود را بشویید و در یک کاسه بزرگ قرار دهید و روی آن را با آب سرد بپوشانید. 8 تا 12 ساعت بگذارید خیس بماند. این کار به تسریع زمان پخت و مهمتر از آن، هضم بهتر آن کمک می کند.

 

نخود چه مزایایی برای صورت دارد؟

نخود سرشار از منیزیم است که به کاهش خطوط ریز و چین و چروک روی پوست کمک می کند. همچنین به متعادل کردن اسیدهای چرب در بدن کمک می کند که خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهند، چین و چروک ها را از بین برده و خطوط ریز را صاف می کند. همچنین از چین و چروک ها و پیری زودرس پوست جلوگیری می کند.