آیا از گندم برای خوراک دام استفاده می شود؟

گندم را می توان با موفقیت در خوراک دام، طیور و خوک استفاده کرد. گندم موجود برای استفاده در خوراک دام معمولاً یک «گندم خوراکی» است و اغلب محصولی برای تولید غذای انسانی به حساب نمی آید. وزن کم آزمایش، دانه های جوانه زده و وجود مایکوتوکسین ها همگی عواملی هستند که مانع استفاده از این نوع گندم در غذای انسان می شوند.

 

چه حیواناتی می توانند گندم بخورند؟

گندم را می توان در رژیم غذایی طیور، گاو، اسب، خوک، بز و گوسفند در تمام سنین گنجاند. در برخی مزرعه ها غله حیوانات شامل گندم است. جوجه ها زیاد آن را دوست ندارند، اما پرندگان وحشی همه آن را می خورند.سار، بلدرچین، جونکو، اردک، غاز وحشی و پرندگان دیگر.

خرگوش‌های وحشی، موش‌ها و موش‌های صحرایی نیز همین‌طور هستند.

 

آیا گندم یک محصول خوراکی است؟

گندم غذایی است که به طور گسترده برای استفاده از دانه ی آن کشت می شود، غلاتی که یک غذای اصلی در سراسر جهان هم برای انسان و هم برای دام و طیور است. گندم نسبت به هر محصول غذایی دیگری، در زمین های بیشتری کشت شده و تجارت جهانی گندم از بسیاری از محصولات غذایی دیگر بیشتر است.

 

گندم دامی

 

آیا می توانید گندم علوفه ای بخورید؟

گندم به طور سنتی به عنوان یک دانه خوراکی استفاده نمی شود، زیرا خواص آسیاب شده ی آن باعث می شود از آن در نان، پاستا و رشته فرنگی استفاده شود. گندم خوراکی منبعی خوش طعم و قابل هضم از مواد مغذی است که در صورت تغذیه با احتیاط، می تواند برای جلوگیری از ناراحتی های در جیره گاوهای گوشتی استفاده شود.

 

آیا گندم برای گاو مفید است؟

بله مفید است، اما توجه دشاته باشید که گندم ریز آسیاب شده برای حیوانات و دام ها ناخوشایند و نامناسب است، زیرا توده خمیری در دهان آنها ایجاد می کند و ممکن است منجر به ناراحتی های گوارشی شود. لذا گندم ریز آسیاب شده را به حیوانات مزرعه ندهید.

 

فواید خوردن گندم چیست؟

تامین انرژی: بدن شما نشاسته ها و قندها را به گلوکز (قند خون) تجزیه می کند.

کمک به کنترل وزن: فیبر موجود در بسیاری از کربوهیدرات ها به شما کمک می کند احساس سیری کنید.

محافظت در برابر برخی از بیماری ها: غلات کامل می توانند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک کنند.

 

گندم دامی 1

 

آیا می توانید به بره ها گندم بدهید؟

گندم، جو، سورگوم و ذرت معمولاً در دسترس هستند و اغلب برای تغذیه گوسفند استفاده می‌شوند. با تغذیه مقدار کمی دانه مخلوط ابنها با کاه، یونجه یا سایر علوفه به مدت 7-4 روز شروع کنید و مقدار دانه را به تدریج در دوره های مشابه افزایش دهید تا زمانی که گوسفندان جیره کامل غلات دریافت کنند.

 

آیا دانه گندم برای مرغ مفید است؟

جوجه ها را می توان با گندم یا جو تغذیه کرد. همه طیور را می توان با گندم قرمز سفت و دوروم تغذیه کرد. چاودار (گیاهی از خانواده گندمیان) را می توان پس از شش هفتگی تهیه کرد تا نیمی از غلات جیره مرغ های تخمگذار را شامل شود.

 

آیا انسان می تواند غلات خوراکی بخورد؟

یک مطالعه جدید توسط فائو و منتشر شده در امنیت غذایی جهانی نشان می دهد که دام ها عمدتاً به علوفه، بقایای گیاهی و محصولات جانبی متکی هستند که برای انسان قابل خوردن نیستند.

 

آیا گوسفند می تواند گندم خام بخورد؟

محصولات غلاتی محصولاتی مانند ذرت، جو، گندم و جوی دوسر است. خوردن غلات برای گوسفندان غیرطبیعی نیست. آنها همیشه دانه های گیاهان را می خورند. نشخوارکنندگان مانند گوسفند باید همیشه مقداری علوفه (خوراک فیبری) در جیره خود داشته باشند.

 

گندم دامی

 

خوراک گندم برای اسب ها چیست؟

خوراک گندم از آسیاب کردن گندم به آرد به دست می آید. به طور سنتی به عنوان میان وعده شناخته می شود. خوراک گندم، فیبر و پروتئین مورد نیاز اسب ها را تامین می کند و انرژی (کالری) بیشتری نسبت به جو دوسر به دلیل دارا بودن مقدار نشاسته بالاتر فراهم می کند.

 

آیا گندم خوراک پروتئینی است؟

گندم نسبت به سایر غلات خوراکی رایج مانند ذرت، جو یا جوی دوسر از نظر پروتئین در سطح بالاتری قرار دارد. در میان طبقات گندم، HRSW (گندم های سخت بهار قرمز) دارای بالاترین میزان پروتئین است.

 

چه دانه ای بیشترین پروتئین را برای مرغ دارد؟

  • کنجاله یونجه (پر پروتئین و برای زمستان مفید است)
  • ذرت (پایه اصلی برای جوجه ها و نگهداری کامل آنها)
  • نخود مزرعه (برای پروتئین و برای اجتناب از مصرف سویا)
  • گندم
  • جو و/یا جوی دو سر (کمتر از 15 درصد از کل رژیم غذایی)

 

مقالات مرتبط :

 

گندم دامی