اگر به دنبال جایگزینی برای پخت و پز با روغن های حیوانی یا کره هستید، روغن پنبه دانه، آفتابگردان یا سویا را امتحان کنید. این روغن های گیاهی همه کاره و سالم، از گیاهانی که در کشورها و اقلیم های مختلف رشد می کنند، به دست می آیند.

این دانه ها علاوه بر تامین روغن، منبع غذایی انسان و حیوانات، پوشاک و منسوجات، مواد شیمیایی صنعتی و سوخت زیستی هستند. روغن های پنبه، آفتابگردان و سویا از نظر مشخصات غذایی، مناسب برای پخت و پز و طعم متفاوت هستند.

 

شباهت ها

 

روغن پنبه دانه، آفتابگردان و سویا در دمای اتاق مایع هستند. این به دلیل محتوای چربی اشباع پایین آنها است. می توانید از هر نوع روغن در سالاد، سرخ کردنی یا پخته استفاده کنید.

هر روغن دانه سرشار از چربی های غیراشباع چندگانه مانند اسیدهای چرب امگا 6، امگا 3 و امگا 9 است. امگا 6 و امگا 3 اسیدهای چرب ضروری هستند. از آنجایی که بدن شما نمی تواند آنها را بسازد، باید آنها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

هر روغن در یک فرآیند دو مرحله ای تولید می شود. ابتدا دانه ها را خرد یا فشرده می کنند تا روغن آن گرفته شود. روغن باقی مانده در دانه ها با استفاده از یک حلال مانند هگزان استخراج می شود. سپس روغن‌ها برای حذف آب و ناخالصی‌هایی که ممکن است بر طعم، ماندگاری یا پایداری حرارتی آن‌ها تأثیر بگذارد، پردازش می‌شوند.

 

روغن پنبه دانه

 

روغن پنبه دانه روغن پخت و پز از دانه های گیاهان پنبه از گونه های مختلف به دست می آید. دانه پنبه ساختاری مشابه سایر دانه های روغنی مانند تخمه آفتابگردان دارد و دارای هسته روغنی است که توسط پوسته بیرونی سخت احاطه شده است.

 

روغن پنبه دانه

 

در فرآوری، روغن از هسته استخراج می شود. روغن پنبه دانه برای روغن سالاد، سس مایونز، سس سالاد و محصولات مشابه به دلیل ثبات طعم آن استفاده می شود.

روغن پنبه دانه دارای حدود 25 درصد چربی اشباع شده در 2 قاشق غذاخوری است. این وعده دارای 7 گرم چربی اشباع شده، 4.8 گرم تک غیراشباع و 14.1 گرم چربی غیراشباع چندگانه است. اسید چرب اولیه در روغن پنبه دانه، امگا 6 یا اسید لینولئیک است.

روغن پنبه دانه به سرعت روغن سویا یا دانه آفتابگردان در هنگام سرخ کردن تجزیه نمی شود. این باعث می شود که انتخاب بهتری برای صنایع غذایی و میان وعده های تجاری باشد.

 

روغن آفتابگردان

 

روغن آفتابگردان روغن غیر فراری است که از دانه های آفتابگردان به دست می آید. روغن آفتابگردان معمولا در غذا به عنوان روغن سرخ کردنی و در فرمولاسیون های آرایشی به عنوان نرم کننده استفاده می شود.

روغن آفتابگردان عمدتاً از اسید لینولئیک، یک چربی غیراشباع چندگانه، و اسید اولئیک، یک چربی تک غیراشباع تشکیل شده است. این روغن دارای مشخصات طعمی خنثی و حاوی مقدار زیادی ویتامین E است.

 

روغن آفتابگردان

 

چهار نوع روغن تخمه آفتابگردان با ترکیبات متفاوتی از چربی های اشباع و غیراشباع وجود دارد. روغن دانه آفتابگردان لینولئیک بالا حاوی 68 درصد اسید چرب لینولئیک یا امگا 6 و 21 درصد اولئیک یا امگا 9 است. باقی مانده چربی اشباع است. روغن تخمه آفتابگردانی که از فروشگاه خریداری می کنید، بیشتر اولئیک متوسط ​​است که حدود 26 درصد لینولئیک و 65 درصد اسید اولئیک دارد.

روغن اولئیک بالا دارای 82 درصد اولئیک و 9 درصد اسید لینولئیک است. نوع چهارم روغن استئاریک بالا/ اولئیک بالا نامیده می شود که از دانه آفتابگردان هیبریدی حاصل می شود که به طور طبیعی روغن هیدروژنه تولید می کند.

استئاریک بالا حاوی 72 درصد اسید اولئیک است، اما 18 درصد اسید استئاریک موجود در آن، آن را جایگزین روغن های شورتنینگ یا سایر روغن های هیدروژنه ای می کند که ممکن است حاوی چربی های اشباع بیشتری باشند.

 

روغن سویا

 

روغن سویا یک روغن گیاهی است که از دانه های سویا (Glycine max) استخراج می شود. این روغن یکی از پرمصرف ترین روغن های پخت و پز و دومین روغن نباتی پرمصرف است. روغن سویای فرآوری شده نیز به عنوان پایه ای برای چاپ جوهر (جوهر سویا) و رنگ روغن استفاده می شود.

 

روغن سویا

 

روغن سویا رایج ترین روغن گیاهی در ایالات متحده است. روغن سویا حاوی امولسیفایرهایی است که به تثبیت مخلوط روغن و آب در مواد غذایی مانند سس مایونز و سس سالاد کمک می کند.

روغن سویا تنها روغنی از این سه روغن است که حاوی اسیدهای امگا 3 آلفا لینولنیک اسید و امگا 6 است. مانند امگا 6، ALA ممکن است با کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم و افزایش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا، از شما در برابر بیماری قلبی و سکته مغزی محافظت کند.

اگر نمی توانید ماهی غنی از امگا 3 یا مکمل های روغن ماهی مصرف کنید، روغن سویا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

خرید و فروش روغن آفتابگردان و روغن پنبه دانه

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال روغن پنبه دانه و روغن آفتابگردان را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

قیمت روغن آفتابگردان و روغن پنبه دانه

جهت خرید روغن پنبه دانه یا خرید روغن آفتابگردان و همچنین اطلاع از قیمت روغن پنبه دانه یا قیمت روغن آفتابگردان از طریق صفحه ارتباط با ما با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.

 

مقالات مرتبط :

 

روغن آفتابگردان

 

روغن پنبه دانه (تخم پنبه)

 

13 خاصیت و فایده تخمه آفتابگردان برای سلامتی که باید بدانید!

 

7 فایده و خاصیت شگفت انگیز روغن پنبه دانه

 

رایج ترین سوالات پیرامون روغن آفتابگردان

 

رایج ترین سوالات پیرامون روغن پنبه دانه