لوبیا عروس

لوبیا عروس یا با نام دیگر لیما و یا لوبیا کریسمس، یکی از غنی ترین لوبیاها در دسته حبوبات می باشد. شکل ظاهری لوبیا عروس معمولا بنفس با رگه هایی سفید است اما این مدل لوبیا با رنگهای دیگری چون سبز ، سفید و قرمز نیز دیده می شود. اندازه ی لوبیا عروس از دیگر لوبیاها بسیار بزرگتر است و مزه آن چیزی شبیه طعم شاه بلوط است.

مزارعی که قالبیت پرورش لوبیا عروس در آنها وجود دارد معمولا زمین هایی در نواحی بومی آمریکای جنوبی پرورش می یابد. در واقع نام لیما نیز به شهری در کشور پرو (که منشا اصلی پرورش این لوبیا در جهان بوده)،برمیگردد . تکثیر و کشت لوبیا لیما یا لوبیا عروس در ابتدا از پرو آغاز گردیده است.

به طور کلی لوبیا عروس برای پرورش و رشد نیزمند آب و هوای گرم و خشک می باشد. بنابراین می تواند گزینه بسیار مناسبی برای کشت در مناطق جنوبی ایران بخصوص استان خوزستان باشد.

فواید و ارزش غذایی لوبیا عروس

لوبیا عروس از نظر ارزش غذایی یکی از غنی ترین حبوبات است. هر صد گرم از لوبیا عروس دارای حدود 300 کالری ، حدود 20 گرم فیبر ، 14 میلی گرم سدیم ، 20 گرم پروتئین که میزان بسیار چشم گیری در مقابل پروتئین موجود در  100 گرم گوشت می باشد ، 57 میلی گرم کلسیم، 7.7 میلی گرم آهن ( که با این میزان نیاز روزانه بدن به آهن کاملا تامین میگردد؛ میزان آهن موجود در لوبیا عروس حدودا 5 برابر بیشتر از لوبیا چیتی ست)

اندازه ی غلاف لوبیا عروس چیزی در حدود 10 تا 15 سانتی متر است و گلهای ان معمولا به رنگ سفید و زرد دیده می شود.مدت زمان رشد و تکامل لوبیا عروس حدودا 75 تا 85 روز می باشد. لازم است بدانید که گیاه لوبیا عروس مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما و کم آبی دارد. به همین  جهت برای سرمایه گذاری کاشت بسیار به صرفه می باشد.

هر دانه لوبیا عروس حدودا 2 تا 3 برابر بزرگتر از لوبیا معمولی ست. طول بوته ی لوبیا عروس نیز به ارتفاع حدودا 3 متر میرسد ، به همین دلیل برای کاشت آن حتما باید از نگهدارنده های پایه استفاده شود.

لوبیا عروس یا لوبیا لیما منبع بسیار مغذی فیبر می باشد و به همین جهت برای کمک به عملیات هضم می تواند گزینه ی بسیار مناسبی در رژیم روزانه ی غذایی باشد.

میزان فیبر موجود در لوبیا عروس به تنظیم قند خون بسیار کمک می کند و از همین رو افرادی که تولید انسولین کمتری دارند می تواندد از لوبیا عروس در رژیم غذایی خود استفاده نمایند.

خوشبختانه لوبیا عروس فاقد چربی ست و میتواند یکی از حبوبات اساسی برای استفاده در رژیم های غذایی سالم و البته مورد استفاده توسط سالمندان باشد.

خواص انتی اکسیدانی لوبیا عروس رادیکال های آزاد در بدن را از بین می برد و استرس اکسیداتیو را به حداقل می رساند.

به دلیل پروتئین بالای موجود در لوبیا عروس با مصرف هفتگی می توانید رشد طبیعی بدن را افزایش داده و بهبود ببخشید و آسیب های ناشی از بیماری ها را کاهش دهید.