لوبیا چشم بلبلی با نام تخصصی تر ” دولیک چشم سیاه” گیاهی ست که نزدیک به خانواده لوبیاهاست، اما در واقع گیاهی از راسته نخودها (fabales) است. در واقع 20 گونه متفاوت از این لوبیا تا به حال شناخته شده است اما گونه ی معمول مورد استفاده عموم همین لوبیا چشم بلبلی رایج در بازار هاست.

گیاه لوبیا چشم بلبلی عمری یکساله دارد و بیشتر و در مناطق گرمسیر رشد می کند، ساقه هایی باریک و بسیار بلند دارد و طول برگ های ان به حدود  سانتی متر می‌رسد. برگچه های لوبیا چشم بلبلی کاملا نازک اند، شکل ظاهری آن ها نوک تیز و دارای بریدگی ست. گلها و شکوفه های گیاه لوبیا چشم بلبلی به رنگ زرد و یا زرد مایل به قرمز هستند که در کنار برگها رشد می‌کنند، میوه گیاه لوبیا چشم بلبلی کاملا شبیه دیگر لوبیاها دارای یک غلاف کشیده و دراز است که طول برخی از این غلاف ها ممکن است حتی به 90 سانتی متر نیز برسد. میزان لوبیاهای موجود در هریک از این غلاف ها حدودا 10 تا 40 دانه لوبیا چشم بلبلی ست.

طبع لوبیا چشم بلبلی گرم و تر است  و به عنوان منبع مناسب پروتئینی استفاده می‌شود.

خواص لوبیا چشم بلبلی

هر دانه لوبیا چشم بلبلی سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین A، ویتامین B1 ، B12 ، ویتامین C ، آهن ، مس ، منیزیم ، پتاسیم ، روی ، فیبر و پروتئین است.

لازم است بدانید که در دانه های لوبیا چشم بلبلی دارای مقادیر قابل توجهی آمینواسید و استیگماسترول است.

استیگماسترول عملی ست که طی آن استروئید ها شناسایی و جداسازی شده و در عصاره ها و فرآورده های مورد نیاز استفاده می گردد.

در واقع لوبیا چشم بلبلی نوعی تونیک و تسکین دهنده ی تشنگی به حساب می‌آید(بخصوص در کشور چین) و بسیاری از پزشکان معتقدند که لوبیا چشم بلبلی برای رفع اسهال و بیماری هایی که منجر به کم آبی بدن می شوند بسیار مفید خواهد بود، لوبیا چشم بلبلی از تکرر ادرار جلوگیری میکند.

لوبیا چشم بلبلی به دلیل دارا بودن ترئونین، تولید آنتی بادی ها را در بدن افزایش می‌دهد، و از این طریق سیستم ایمنی بدن تقویت می کند.

بسیاری طبیبان طب سنتی از عصاره ساقه و برگ گیاه لوبیا چشم بلبلی برای تسکین گوش درد استفاده می کنند. در هندوستان از دانه لوبیا چشم بلبلی به عنوان مدر ( ادرار آور) و به جهت تقویت معده و روده و مثانه ، استفاده می‌شود.

افزودن لوبیا چشم بلبلی به رژیم روزانه غذایی یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از ریزش مو می باشد و مصرف لوبیا چشم بلبلی به کسانی که ریزش بیش از حد مو دارند ، بسیار توصیه می‌گردد.

به طور کلی حبوبات کنترل کننده های بسیار مناسب کلسترول و چربی مازاد بدن می باشند. در میان این حبوبات لوبیا چشم بلبلی بسیار بیشتر از حبوبات دیگر در دسته بنشن ها ، با شاخص گلیسمی پایین به تقویت پروفایل لیپید کمک می‌کند.

توصیه می شود که دانه ی لوبیا چشم بلبلی را از سن 8 ماهگی به رژیم غذایی نوزاد خود اضافه کنید و برای کاهش نفخ، آن را به مدت 4 تا 8 ساعت در آب خیس کنید و سپس بپزید.