لوبیا چیتی میوه ی گیاهی دو لپه ای از دسته ی باقلاسانان با نام انگلیسی pinto beans می باشد.

از محبوب ترین حبوبات موجود در تمامی جهان لوبیا چیتی ست که منبع بسیار مغذی و حتی یک غذای کامل برای هر انسانی ست. از مواد مغذی موجود در لوبیا چیتی میتوان به مقادیر بسیار آمینواسیدها (که باعث می شود لوبیا چیتی بتواند جایگزین بسیار مناسبی برای گوشت ها باشد)، 21 کالری چربی ، 165 کالری پروتئین، مقادیر قابل توجهی کلسیم، آهن ، ویتامین ث، تیامین، فسفر و منیزیم می باشد. به دلیل دارا بودن مقدار بسیار ویتامین ب و فولات لوبیا چیتی منبعی بسیار مغذی برای زنان باردار می باشد.

یکی از انواع روش های سرو بسیار محبوب لوبیا چیتی در تمام جهان ، کنسرو های لوبیا چیتی های غوطه ور در سس رب می باشد، که یک غذای نیمه آماده می باشد و در بسیار از شرکت ها ، منزل ها شرایط فورس ماژور جنگی و … مورد استفاده قرار میگیرد.

در ادامه به بررسی فواید و خواص لوبیا چیتی در رژیم روزانه غذایی می پردازیم:

کاهش کلسترول

از آنجایی که درصد بیشتر تشکیل دهنده ی لوبیا چیتی فیبر ها هستند می تواند کمک بسیار به کاهش و تنظیم کلسترول خون داشته باشد و در نتیجه خطرات احتمالی ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

از جهت دیگر باید بدانیم که لوبیا چیتی نیز مانند عدس منبع غنی پتاسیم و مقدار اندکی سدیم است و همین امر باعث کاهش فشار خون و تسکین و ترمیم رگ های خونی میگردد و با روندی مناسب جریان خون را بهبود می بخشد.

درمان یبوست

همان طور که در بالا ذکر کردیم ، لوبیا چیتی دارای مقادیر باور نکردنی فیبر می باشد که همین امر به درمان یبوست کمک اساسی دارد. در ضمن مصرف مرتب و برنامه دار لوبیا چیتی در رژیم روزانه غذایی می تواند باعث بهبود روند کارکرد معده و شکمی گردد.

سلامت پوست

ویتامین ب سبب از بین رفتن مشکلاتی نظیر خشکی و از دست دادن آب بافت پوست می گردد و از آنجا که در لوبیا چیتی مقادیر قابل توجهی ویتامین ب موجود است، خوردن لوبیا چیتی می تواند سبب لطافت و نرمی پوست گردد.

لازم به ذکر است که بدانیم ویتامین ب میتواند مشکلات پوستی دیگری نظیر خارش ، قرمزی و التهاب پوستی را نیز از بین ببرد.

دیابت و مشکلات قند خون

فیبر موجود در لوبیا چیتی سبب کاهش میزان قند خون و البته ثابت ماندن قند سطح خون می باشد. لوبیا چیتی با کنترل پیوسته قند خون می تواند از بتلا به بیماری دیابت نیز جلوگیری کند.

درمان و جلوگیری از ریزش مو

به طور کلی حبوبات به دلیل داشتن مقادیر بالای فیبر و پتاسیم و ویتامین ث سبب قطع ریزش مو و البته تقویت ریشه مو میگردند. لوبیا چیتی به دلیل انکه مقادیر بالاتری فیبر در لیست مواد مغذی خود دارد یکی از کمک رسان های اصلی در درمان ریزش مو می باشد.

در نهایت باید گفت که مصرف بیش از حد لوبیا چیتی نیز آنقدر ها که گفته شد حائز اهمیت نمی باشد و همه حبوبات ها باید در اندازه مناسب در رژیم غذایی جای داده شوند. مصرف بیش از حد لوبیا چیتی می تواند سبب نفح و دل درد شود.