دانه ی نخود رسمی که از گیاهی با همین نام بدست می آید، یکی از پرکاربرد ترین و پر کشت ترین گیاهان آسیا به شمار می رود. می توان گفت که نخود رسمی از قدیمی ترین کشت های بشر بر روی کره زمین بوده است.

ظاهر گیاه نخود رسمی مانند بسیاری حبوبات دیگر مانند لوبیا بوته ای (البته) کوتاه می باشد که ارتفاع آن به حدود سی تا نهایتا چهل سانتی متر است. معمولا گیاه نخود رسمی در زمین های نزدیک رودخانه ای و مرطوب مانند کرمانشاه، هند و سایر نقاط آسیای شرقی کشت می شود. کشت نخود برای زمین های زراعی بسیار مفید و تقویت کننده است و در بسیاری موارد کشاورزان یکی در میان بین محصولات خود به کشت نخود می پردازند تا قدرت کشت زمین را افزایش داده و محصولات بهتری کشت کنند.

نخود ها از میزان کالری بسیار مناسب و البته بالایی برخوردار هستند که همین امر سبب می شود استفاده از آن به عنوان یک وعده کامل امکان پذیر باشد همچنین میزان فیبر ، پروتئین و مواد معدنی موجود در نخود نیز در بالاترین حد خود در حبوبات قرار دارد. در ادامه ارزش غذایی و مواد معدنی و ویتامین های موجود در نخود رسمی را به دقت بیشتری بررسی خواهیم کرد، هر صد گرم نخود رسمی که حدودا برابر با یک فنجان متوسط می باشد حاوی مواد معدنی و پروتئینی زیر است:

به طور کلی انرژی موجود در نخود رسمی برابر با 686 کیلو ژول یا 164 کیلو کالری می باشد.

ویتامین های موجود در نخود رسمی ، حدود 0.12 میلی گرم ویتامین ب، 0.06 میلی گرم ویتامین ب2 ، 172 میلی گرم اسیدفولیک، 1.3 میلی گرم ویتامین ث، 0.35 میلی گرم ویتامین ای است و در کنار این ویتامین ها مقادیر بالایی از مواد معدنی همچون کلسیم، منیزوم، آهن، فسفر، پتاسیم و سدیم در نخود رسمی وجود دارد.

این میزان از پروتئین ها و مواد معدنی موجود در یک حبوبات می تواند آن را به یک منبع غذایی بسیار مغذی برای کودکان و زنان باردار تبدیل کند. میزان کالری موجود در یک فنجان نخود آب پز حدود 269 کالری ، میزان کالری موجود در یک فنجان نخود کنسروی حدود 286 کالری و میزان کالری موجود در یک فنجان نخود خام حدود 728 کالری می باشد.

از آنجا که نخود دارای فیبر بسیار بالایی می باشد حتما باید در مصرف آن دقت به خرج داد و از این ویژگی به بهترین نحو بهره مند شد.فیبر موجود در نخود مانند یک پاک کننده ی قوی سیستم گوارشی بدن ما را از هرگونه باکتری و میکروب پاک می کند و به بهبود کارکرد آن می پردازد. وجود این میزان فیبر در نخود رسمی ، حد گلوکز خون رو کاهش میدهد و موجب کنترل قند خون می گردد، به همین دلیل به افراد دیابتی مصرف روزانه نخود در برنامه و رژیم غذایی بسیار توصیه میگردد. از دیگر خواص فیبر نخود رسمی برای بدن کاهش میزان کلسترول خون است که از اساسی ترین دلایل مصرف نخود برای افرادی با چربی و کلسترول خون بالاست.

پیشنهاد می شود که همیشه پیش از مصرف همه حبوبات به خصوص نخود انها را از یک شب قبل بخیسانید تا میزان نفخ نهفته در حبوبات به حداقل خود و یا صفر برسد.