ارزن یک دانه غلات است که متعلق به خانواده گندمیان (Poaceae) بوده و که معمولاً به عنوان خانواده علف شناخته می شود.

ارزن به طور گسترده ای در کشورهای در حال توسعه در سراسر آفریقا و آسیا مصرف می شود. اگرچه ممکن است شبیه دانه به نظر برسد، اما مشخصات غذایی ارزن شبیه سورگوم و سایر غلات است. امروزه ارزن در غرب نیز محبوبیت پیدا کرده است، زیرا فاقد گلوتن است و دارای پروتئین، فیبر و محتوای آنتی اکسیدانی بالایی است.

به طور کلی، ارزن غلاتی ریز دانه، با عمر یکساله درآب و هوای گرم است که متعلق به خانواده علف ها می باشد. ارزن نسبت به خشکسالی و سایر شرایط آب و هوایی شدید تحمل بالایی داشته و محتوای مواد مغذی مشابهی با سایر غلات اصلی دارد.

 

تاریخچه

گونه های مختلفی به نام ارزن در تاریخ در نقاط مختلف جهان از جمله آسیای شرقی، آسیای جنوبی، غرب آفریقا و شرق آفریقا یافته شده است.

باستان شناسان، با تکیه بر داده هایی مانند فراوانی نسبی دانه های یافت شده در سایت های باستان شناسی، این فرضیه را مطرح می کنند که کشت ارزن در ماقبل تاریخ فراوانی بیشتری نسبت به برنج داشته است، به ویژه در شمال چین و کره. ارزن همچنین بخش مهمی از رژیم غذایی ماقبل تاریخ را در جوامع مومون هند و نوسنگی چین و کره تشکیل می داده است.

 

صفات و انواع ارزن

ارزن غلاتی کهن بوده که هم برای مصرف انسان و هم برای خوراک دام و پرندگان استفاده می شود.

ارزن دارای مزایای متعددی نسبت به سایر محصولات زراعی از جمله مقاومت به خشکی و آفات است. همچنین می تواند در محیط های خشن و خاک حاصلخیز بهتر زنده بماند. این مزایا از ترکیب ژنتیکی و ساختار فیزیکی آن سرچشمه می گیرد برای مثال، اندازه و سختی و کوچک آن

اگرچه همه گونه های ارزن متعلق به خانواده Poaceae هستند، اما از نظر رنگ، ظاهر و گونه متفاوت هستند. در نوعی از دسته بندی این محصول به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شود که ارزن‌های اصلی، محبوب‌ترین یا رایج‌ترین گونه‌های کشت شده هستند.

 

ارزن های اصلی عبارتند از :

 • مروارید
 • دم روباهی
 • پروزو (یا سفید)
 • انگشتی (یا راگی)

 

ارزن های فرعی عبارتند از:

 • کودو
 • گینه
 • تاپ قهوه ای
 • فونیو
 • ادلی

 

ارزن

 

ارزن مروارید پرمصرف ترین نوع تولید شده برای مصرف انسان است. با این حال، همه انواع ارزن به ارزش غذایی بالا و مزایای سلامتی خود مشهور هستند. ارزن مروارید که در هند باجرا نامیده می شود، برای خاک هایی با حاصلخیزی کم و رطوبت محدود مناسب است و یک محصول غذایی محبوب در هند و آفریقا است.

ارزن پروسو که به آن ارزن معمولی یا ارزن جارویی نیز می گویند (Panicum miliaceum)، ظرف 60 تا 80 روز پس از کاشت می رسد و معمولاً در مخلوط بذر پرندگان استفاده می شود.همچنین در آسیا و اروپای شرقی به عنوان غلات مصرف و در جاهای دیگر به عنوان خوراک دام استفاده می شود.

ارزن دم روباهی (Setaria italica) دارای دانه های نوک تیز کوچکی است. برای یونجه در آمریکای شمالی و اروپای غربی کشت می‌شود و یک محصول غذایی مهم در چین و سایر کشورهای آسیایی است.

ارزن انگشتی (Eleusine coracana) یک غله غذایی مهم در جنوب آسیا و بخش هایی از آفریقا است.

ارزن ژاپنی (Echinochloa frumentacea) عمدتاً در ژاپن و ایالات متحده به عنوان محصول یونجه کشت می شود.

ارزن کوچک (Panicum sumatrense) نیز عمدتاً یکی از محصولات غذایی هند است.

 

کاربردها

ارزن منبع خوبی برای خوراک گاو است و می تواند نیاز به ذخیره خوراک در ماه های تابستان را کاهش دهد. البته کاربردهای عمده ارزن به عنوان جزئی از مخلوط غلات برای خوراک طوطی، قناری، فنچ، مرغ عشق، کاسکو و پرندگان وحشی و البته به عنوان خوراک گاو، گوسفند، گراز و طیور می باشد. معمولا دو نوع مخلوط خوراک پرندگان به بازار عرضه می شود که یک نوع برای پرندگان وحشی و دیگری برای پرندگان در قفس است.

ارزن پروسو به عنوان خوراک دام از نظر ارزش غذایی مشابه جو است و معمولاً برای گاو، گوسفند و گراز استفاده می شود. بذر کامل آن را می توان به طیور داد. مقادیر پروتئین در مقایسه با سورگوم و گندم مطلوب و بالاتر از ذرت است. همچنین به میران قابل توجهی دارای سطوح فیبر بالاتر است.

 

میزان مواد مغذی

هر 100 گرم ارزن حاوی موارد زیر می باشد :

 • انرژی 378 کالری
 • کربوهیدارت 73 گرم
 • فیبر 8.5 گرم
 • چربی 4.2 گرم
 • پروتئین 11 گرم
 • فولات 85 میکروگرم
 • نیاسین 4.72 گرم

آهن، منگنز، مس، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سلنیوم و روی از دیگر مواد ارزشمند موجود در ارزن هستند.

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال ارزن را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید ارزن و یا اطلاع از قیمت ارزن از طریق صفحه “ارتباط با ما” با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.