ذرت یک ماده غذایی مفید و یکی از مهمترین نهاده های غذایی جهت تغذیه دام و طیور می باشد. در مقایسه با سایر غلات خوراکی، انرژی بالایی داشته، اما پروتئین نسبتاً کمی دارد.

برای استفاده بهینه از این ماده غذایی، ذرت باید با از طریق ترک خوردن یا آسیاب درشت قبل از تغذیه پردازش شود و وسپس به دام و طیور خورانده شود.
خوراک دام فرآوری شده، تقریباً همیشه ذرت را به عنوان یکی از اجزای اصلی خود در نظر می گیرد. سهم انرژی بالای آن و همچنین سطح محتوای آن (60 تا 80 درصد) و پیچیدگی کم ترکیب شیمیایی، آن را به یکی از مواد ترجیحی برای تولیدکنندگان غذای حیوانی تبدیل می کند.

مزایای استفاده از ذرت هنگام استفاده به عنوان خوراک دام چند برابر می شود و نتایجی مانند افزایش تولید تخم مرغ در طیور را به همراه دارد. برای سایر حیوانات، کیفیت گوشت را بهبود می بخشد و به تولید شیر برای گاو و گوسفند کمک می کند.

 

ارزش تغذیه ای ذرت

در مقایسه با سایر دانه های خوراکی، ذرت پروتئین کمتر و انرژی بالاتری دارد. ذرت حاوی حدود 72 درصد نشاسته بر اساس ماده خشک است. سایر بخش های مهم در دانه ذرت شامل پروتئین، فیبر و مواد معدنی است.

تقریا 65 درصد پروتئین موجود در ذرت، پروتئین فرار یا بای پس است. (پروتئین فرار پروتئینی است که توسط میکروارگانیسم های شکمبه تخمیر یا تجزیه نمی شود، بلکه توسط حیوان در روده کوچک هضم و جذب می شود). 35 درصد باقیمانده پروتئین ذرت، پروتئین قابل تجزیه در شکمبه است. میکروارگانیسم های شکمبه برای استفاده در فرایند رشد و سنتز، به پروتئین قابل تجزیه در شکمبه نیاز دارند.

برخی از ترکیبات ارزشمند غذایی ذرت شامل موارد زیر می باشد :

  • نشاسته : 72.2 درصد
  • پروتئین 10.4 درصد
  • خاکستر 1.4 درصد
  • فسفر : 0.33 درصد
  • پتاسیم 0.33 درصد
  • منیزیم : 0.12 درصد
  • کلسیم : 0.02 درصد

 

بیشتر تحقیقات در مورد ذرت حاکی از فواید قابل توجهی از تامین پروتئین قابل تجزیه در شکمبه در جیره های حاوی ذرت است.

مانند تمام غلات، ذرت دارای کلسیم کم و فسفر نسبتاً بالایی است. رژیم های غذایی حاوی مقادیر بالای ذرت باید حاوی منبع کلسیم مکمل مانند سنگ آهک باشد تا از ایجاد سنگ های ادراری در دام و طیور جلوگیری شود. نسبت کلسیم به فسفر توصیه شده در جیره های پس زمینه و پروار حداقل 2 به 1 است (دو قسمت کلسیم به یک قسمت فسفر).

 

کاهش هزینه ها با ذرت دامی

از آنجایی که تولیدکنندگان دام سعی می کنند هزینه تولید خود را کاهش دهند، بسیاری به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه خوراک خود هستند. هزینه های خوراک به عنوان بزرگترین هزینه تولید و پرورش دام شناسایی شده است که 50 تا 70 درصد از کل هزینه تولید و پرورش را تشکیل می دهد. برای کاهش هزینه خوراک، تولیدکنندگان در حال بررسی گزینه هایی برای افزایش مدت زمان فصل چرا هستند. به طور معمول، ذرت توسط تولیدکنندگان دام، به عنوان غلات یا سیلو کشت و برداشت می شود.

 

ذرت دامی خوراک دام

 

از طرفی ذرت یک علف است، یک علف بسیار بلند و چرای ذرت ایستاده می تواند یک علوفه جایگزین مناسب باشد. چرای گاو بر روی ذرت به تولیدکنندگان دام راهی برای کاهش هزینه های تولید را ارائه می دهد. از آنجا که ذرت یک علف است، یک جایگزین مناسب به عنوان منبع علوفه ارائه می دهد. ذرت گزینه های مختلفی را برای تولیدکنندگان دام فراهم می کند. به عنوان گیاه یک ساله، بسیار انعطاف پذیر است که چه زمانی می توان آن را چرا کرد. این علوفه در تابستان، پاییز و حتی زمستان با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از دام برای چرای ذرت، نیاز به سرمایه گذاری در تجهیزات برداشت و تغذیه را کاهش می دهد. با داشتن پتانسیل تولید بیش از 10 تن ماده خشک علوفه در هکتار، تعداد کمی از محصولات می توانند از نظر عملکرد ماده خشک (DM) در هر هکتار و هزینه و سود با ذرت مقایسه شوند.

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال ذرت دامی را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید ذرت دامی باکیفیت و یا اطلاع از قیمت ذرت دامی از طریق صفحه “ارتباط با ما” با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.