همه ما می دانیم که پنبه یک ماده با ارزش در سراسر جهان است. اما محصولات جانبی آن، مانند کنجاله پنبه دانه نیز ارزش زیادی دارند!

کنجاله پنبه دانه محصول جانبی پنبه است که برای تغذیه حیوانات استفاده می شود، زیرا سرشار از روغن و پروتئین است و همچنین ترکیب منحصر به فردی از پروتئین، انرژی و فیبر را در مقایسه با سایر خوراکی ها فراهم می کند.

امروزه استفاده از کنجاله پنبه دانه در حال افزایش است. این ماده، مواد آلی بیشتری را برای خاک شما فراهم می کند و با تولید بیش از 14 میلیون پوند از آن در هر سال، به طور مداوم قابل تجدید است!

کنجاله پنبه دانه یکی از در دسترس ترین منابع پروتئین گیاهی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. همچنین به دلیل در دسترس بودن بالا، قیمت نسبتاً پایین، محتوای پروتئین خوب (26٪ – 54٪، بسته به روش های پردازش) و مشخصات اسید آمینه، یکی از بهترین گزینه ها برای خوراک دام به شمار می آید.

کنجاله تخم پنبه از نظر فرمولاسیون به طور کلی از 7٪ نیتروژن، 3٪ P2O5 و 2٪ K2O تشکیل شده است. کنجاله پنبه دانه نیتروژن، پتاس، فسفر و سایر مواد مغذی جزئی را در یک دوره زمانی برای گیاهان فراهم می کند، رواناب را از بین می برد و باعث رشد شدید سبزیجات، گیاهان زینتی و چمن ها می شود.

کود کنجاله تخم پنبه با محتوای آلی بالا، خاک سفت و متراکم را هوادهی می کند و به حفظ رطوبت در خاک سبک و شنی کمک می کند. به دلیل زمان انتشار آهسته، ایجاد شاخ و برگ های سالم را ارتقا ، تولید محصول را افزایش و میزان رشد شکوفه های فراوان را تقویت می کند.

 

کنجاله پنبه دانه از کجا بدست می آید؟

وقتی پنبه رشد می کند، غوزه تولید می کند. این غوزه ها با مواد ظریف و نرمی پر شده اند که روی دانه ها رشد می کنند. اگر در جای خود باقی بماند، آن پنبه نرم به عنوان روشی برای پخش بذر عمل می کند.

 

پنبه دانه

 

همانطور که ما از الیاف پنبه برای لباس ها و پارچه های خود استفاده می کنیم، مطمئناً اجازه نمی دهیم دانه های آن در اثر نسیم از بین برود. پنبه را برداشت می کنیم و با انجام این کار، ما مقادیر زیادی دانه پنبه داریم. سپس از آنها روغن می گیریم و کنجاله حاصل برای علوفه حیوانات را تولید می کنیم. از طرفی با استفاده از آن کودی عالی برای گیاهان تولید می کنیم.

 

خواص

یکی از مزایای مهم کنجاله پنبه دانه، طعم خوب آن برای دام و افزایش اشتها برای دام ها می باشد. از طرفی قیمت مناسب و حجم استاندارد پروتئین موجود در آن، کنجاله پنبه دانه را به گزینه ای مناسب برای استفاده به عنوان غذای دام تبدیل کرده است.

از طرفی وجود چربی در این خوراک دام، موجب افزایش تولید شیر در گاوهای ماده و شیرده می گردد. از دیگر مواد مغذی و معدنی مهم موجود در کنجاله تخم پنبه می توان به فیبر خام، کلسیم و فسفر اشاره کرد.

فقط بایستی توجه داشت که به دلیل وجود ماده سمی گوسیپول در کنجاله تخم پنبه، بایستی این خوراک غذایی در ترکیب با آهن توسط دام مصرف گردد، چرا که آهن ترکیب شده می تواند اثر این ماده سمی را از میان ببرد.

 

توزیع

تولید جهانی کنجاله پنبه دانه در سال 2009 حدود 14.7 میلیون تن بود که از این میان 10.9 میلیون تن برای تغذیه دام استفاده می شد. کنجاله پنبه دانه عمدتاً در همان کشورهایی که روغن پنبه تولید می شوند، استفاده می شود. 5 تولیدکننده برتر کنجاله پنبه دانه چین، هند، پاکستان، برزیل و ایالات متحده آمریکا هستند. این کشورها تقریباً 80 درصد از تولید جهانی را تشکیل می دهند و 75 درصد از این تولید را به عنوان خوراک دام مصرف می کنند.

 

روش استخراج

کنجاله پنبه دانه محصول جانبی استخراج روغن از دانه های پنبه است. به عنوان یک خوراک غنی از پروتئین، کنجاله پنبه دانه منبع رایج پروتئین برای نشخوارکنندگان است، به ویژه در مناطق تولید پنبه مانند هند، چین و ایالات متحده آمریکا، جایی که به عنوان جایگزینی برای کنجاله سویا استفاده می شود.

روش های مختلفی برای استخراج روغن پنبه دانه استفاده می شود که در نتیجه انواع مختلفی از کنجاله پنبه دانه تولید می شود. روش های استخراج کنجاله تخم پنبه شامل استخراج مکانیکی، فرآیند استخراج مستقیم با حلّال و در نهایت استخراج با حلّال قبل از پرس می باشد.

 

ذخیره سازی

کنجاله پنبه دانه در صورت خیس بودن بیش از حد در معرض کپک زدن و هنگامی که خیلی خشک است، در معرض انفجار گرد و غبار قرار دارد. لذا میزان رطوبت آن بایستی کنترل و بین 5 تا 11 درصد حفظ شود. دمای نگهداری آن باید بین 5 تا 25 درجه سانتیگراد باشد. در مناطق گرمسیری، دمای کنجاله پنبه دانه ممکن است از 55 درجه سانتیگراد بالاتر برود و خطر اشتعال بالایی ایجاد کند. دما باید از طریق بسته شدن محکم فضای ذخیره سازی و تزریق CO2 به ظروف ذخیره سازی کنترل شود.

 

اثرات زیست محیطی

هگزان از دیرباز ، حلال ترجیحی استخراج روغن پنبه دانه بوده است، اما استفاده از آن به دلیل نگرانی های مربوط به محیط (آلودگی)، سلامت (نوروپاتی) و ایمنی (اشتعال خود به خودی دانه های پنبه پس از استخراج) مورد انتقاد قرار گرفته است. امروزه حلال های جدیدی همچون اتانول شناسایی شده اند که خواص ارزشمندی را از خود نشان داده اند.

 

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌ گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال کنجاله تخم پنبه (کنجاله پنبه دانه) را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید کنجاله پنبه دانه باکیفیت و یا اطلاع از قیمت کنجاله پنبه دانه از طریق صفحه “ارتباط با ما” با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.