گندم یک غذای اصلی در جهان بوده که حدود 20 درصد از انرژی و پروتئین غذا را در سراسر جهان تأمین می کند. گندم همچنین یک منبع انرژی عالی برای حیوانات مزرعه و دام ها است.

این محصول با ارزش غذایی بسیار بالای خود، یک منبع بسیار غنی از کربوهیدرات می باشد. با توجه به اینکه گندم تا ده برابر وزن خود خاصیت جذب آب دارد، باعث سهولت هضم دام می شود.

بر اساس یک آمارگیری در در سال 2007 ، 102 میلیون تن گندم دامی (16.7 درصد از تولید جهانی) برای تغذیه حیوانات استفاده شده است. این نسبت در کشورهای صنعتی بیشتر است: در اتحادیه اروپا ، 42 درصد از تولید گندم به عنوان خوراک دام استفاده می شد.

گندم های دامی، غالباً گندم مازاد بر نیازهای انسانی و یا گندم های با کیفیت نسبتا پایین تری هستند که جهت مصرف انسان مناسب نمی باشند. در واقع گندم دامی، همان گندم هایی با غنای کم یا آسیب دیده هستند، هر چند گندم هایی نیز به طور خاص برای اهداف تغذیه دام تهیه و کشت داده می شوند که دارای کیفیت مناسب تری هستند.

گنجاندن دانه گندم در خوراک دام بستگی به قیمت نسبی بازار دانه های خوراکی دارد. وقتی ذرت و جو گران هستند، یا وقتی قیمت گندم کاهش می یابد، گندم به یک گزینه انتخابی ارزشمند تبدیل می شود. در برخی از کشورها، استفاده از این گونه خوراک ها همچون گندم دامی، به دلیل هزینه کمتر مورد توجه قرار گرفته است و از آن به طور فزاینده ای در جیره های دام استفاده می شود.

انواع گندم موجود برای تغذیه حیوانات بستگی به منطقه دارد: گندم های بهاری قرمز یا زمستانی سخت معمولاً در آمریکای شمالی استفاده می شود، در حالی که گندم نرم در اروپا بیشتر رایج است.

دانه های گندم اساساً منبع انرژی به شکل کربوهیدرات (نشاسته) هستند که در لایه های بیرونی که سبوس را تشکیل می دهند، محصور شده است. برخلاف جو یا جو دوسر، دانه گندم به راحتی با کوبیدن جدا می شود. دانه گندم بسیار خوش طعم است و منبع قابل هضم مواد مغذی برای همه طبقات حیوانات مزرعه ای هست. با این حال، مانند سایر خوراکی های غنی از کربوهیدرات، باید با احتیاط به نشخوارکنندگان و اسب ها داده شود، زیرا ممکن است باعث ناراحتی های گوارشی شود.

همانطور که گفته شد، دانه های گندم نامناسب برای فرآوری های غذایی (به دلیل بیماری ، تاثیرات حشرات ، سرمازدگی ، جوانه زنی ، وزن کم و غیره)، می تواند به دام های مزرعه خورانده شود. بسته به میزان خسارت ، ارزش تغذیه و خوش طعم بودن چنین دانه ای ممکن است مشابه یا کمتر از گندم، مرغوب باشد. ممکن است لازم باشد گندم مورد نظر را با دانه غلات دیگر مخلوط کرد.

پروتئین خوراکی گندم نسبت به سایر غلات معمولی مانند ذرت، جو یا جو دوسر در سطح بالاتری می باشد.همچنین گندم دامی یا همان گندم خوراک دام به افزایش غلظت شیر در حیوانات و همچنین میزان باروری آنها کمک می کند. پروتئین خام تا 15 درصدی ، فیبر بالا و ویتامین و مواد معدنی بالای این محصول، آن را تبدیل به ماده ارزشمند غذایی نموده است.

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، در هر فصلی از سال گندم دامی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید گندم دامی و یا اطلاع از قیمت گندم دامی از طریق صفحه “ارتباط با ما” ، با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.