دانه آفتابگردان، دانه ای است که از گل گیاه آفتابگردان برداشت می شود. در حالی که یک پوسته راه راه و سیاه و سفید دانه را فراگرفته است، خود دانه های آفتابگردان سفید هستند و بافتی لطیف دارند. شما می توانید دانه ها را به صورت خام ، بو داده یا در غذاهای دیگر مصرف کنید. این دانه ها به طعم و مزه آجیلی متمایز و ارزش غذایی بالا معروف هستند.

تخمه آفتابگردان، بذر آفتابگردان است. سه نوع دانه آفتابگردان معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد: دانه های لینولئیک ، اولئیک بالا و روغن آفتابگردان. هر نوع دارای سطوح منحصر به فرد خود از چربی های غیر اشباع و اشباع هستند.

در سال 2019 ، تولید جهانی تخمه آفتابگردان 56 میلیون تن بود که توسط روسیه و اوکراین با در برگیری تولید 55 درصد از مجموع کل جهان رهبری شده است. سه کشور آرژانتین ، رومانی و چین نیز حجم قابل توجهی از تولید جهانی را بر عهده داشته اند.

دانه های آفتابگردان بیشتر به عنوان میان وعده مصرف می شوند تا بخشی از وعده غذایی. آنها همچنین می توانند به عنوان چاشنی یا مواد اولیه در دستور العمل های مختلف استفاده شوند. دانه ها ممکن است با پوسته و یا به صورت دانه جدا شده از پوسته به فروش برسند.

گاهی هنگامی که پوسته های دانه ها گرفته می شوند، ابتدا خشک می شوند. بعداً ، آنها را برای حفظ طعم و مزه، در نمک یا آرد تفت می دهند و به بازار عرضه می کنند.

تخمه آفتابگردان دارای پوسته، در کشورهای مدیترانه ای ، اروپای شرقی و آسیایی بسیار محبوب است ، جایی که می توان آنها را تازه و برشته خریداری کرد و معمولاً به عنوان غذای خیابانی مصرف می شود. پوسته ها به کمک دندان باز می شوند و دانه خورده می شود.

در بسیاری از کشورها، این تخمه ها را می توان تازه بسته بندی شده در طعم های مختلف بو داده خریداری کرد. در ایالات متحده ، تخمه آفتابگردان توسط بازیکنان بیس بال به عنوان جایگزینی برای برخی مواد انرژی زا مصرف می شود.

مغزهای جدا شده به صورت مکانیکی، به شکل خام یا برشته فروخته می شوند و گاهی اوقات به دلیل طعم خوب آنها خصوصا در کشورمان ایران، به نان و سایر محصولات پخته اضافه می شوند. در بلاروس، روسیه، اوکراین و رومانی از دانه های بو داده برای تهیه نوعی حلوا استفاده می شود.

کره آفتابگردان نیز مشابه کره بادام زمینی وجود دارد، در واقع در تولید آن به جای بادام زمینی از دانه های آفتابگردان استفاده می شود و جایگزینی متداول، برای کودکان مبتلا به حساسیت به آجیل است. به غیر از مصرف انسانی، دانه های آفتابگردان به عنوان غذای حیوانات خانگی و پرندگان وحشی در جعبه ها و کیسه های کوچک فروخته می شود.

تخمه های آفتابگردان سرشار از چربی های سالم، ترکیبات گیاهی مفید و چندین ویتامین و مواد معدنی هستند. این ماده مغذی می تواند در کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری های شایع از جمله بیماری قلبی و دیابت نوع 2 نقش داشته باشد.

فواید سلامتی تخمه آفتابگردان

بر اساس مطالعات و تحقیقات اخیر، مصرف دانه آفتابگردان با فواید زیادی در حوزه سلامتی در ارتباط است، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی. این تخمه حاوی مواد مغذی می باشد که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و سطح انرژی شما را افزایش دهد.

در ادامه به برخی از فواید تخمه آفتابگردان در حوزه سلامتی اشاره می کنیم :

  • کاهش التهاب

برای کسانی که التهاب های کوتاه مدت یا مزمن دارند، تخمه آفتابگردان می تواند مزایای ضد التهابی داشته باشد. تخمه آفتابگردان حاوی ویتامین E ، فلاونوئیدها و سایر ترکیبات گیاهی است که می تواند التهاب را کاهش دهد. یکی از مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف دانه های آفتابگردان و سایر دانه ها به صورت پنج بار در هفته یا بیشتر، منجر به سطوح کمتری از التهاب می شود که همین امر باعث کاهش عوامل خطرساز و ایجاد کننده چندین بیماری مزمن می شود.

  • بهبود سلامت قلب

تخمه آفتابگردان، غنی از چربی های سالم از جمله چربی های غیر اشباع است. سه چهارم فنجان تخمه آفتابگردان حاوی 14 گرم چربی است. مطالعات نشان می دهد که مصرف دانه ها از جمله تخمه آفتابگردان، با کاهش میزان بیماری های قلبی عروقی، کلسترول بالا و فشار خون بالا ارتباط دارد.

  • پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن

تخمه آفتابگردان منبع بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و توانایی شما را در مقابله با ویروس ها افزایش دهد. مهم ترین این ها روی و سلنیوم هستند. روی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند و به بدن در حفظ و توسعه سلول های ایمنی کمک می کند. سلنیوم همچنین در کاهش التهاب، مبارزه با عفونت و تقویت ایمنی نقش دارد.

  • افزایش سطح انرژی

در حالی که میزان بالای پروتئین موجود در تخمه آفتابگردان به افزایش سطح انرژی شما کمک می کند، سایر مواد مغذی مانند ویتامین B و سلنیوم می توانند به شما در حفظ انرژی کمک کنند. ویتامین B1 (همچنین تیامین) موجود در تخمه آفتابگردان، می تواند به شما در تبدیل غذا به انرژی کمک کند و در نتیجه می تواند شما را در طول روز دائما فعال و پرانرژی نگه دارد. از طرفی می تواند جریان خون را افزایش داده و اکسیژن بیشتری را به بدن شما برساند.

بازرگانی صدر نوین خراسان با سابقه ای 10 ساله در زمینه‌ی واردات و صادرات و با بهره‌گیری از تجارب کارشناسان حوزه‌ی مواد غذایی، تخمه آفتابگردان را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به دست شما خریداران گرامی می رساند.

جهت خرید تخمه آفتابگردان و یا اطلاع از قیمت تخمه آفتابگردان، از طریق صفحه “ارتباط با ما” با کارشناسان مجموعه به صورت تلفنی و یا از طریق ارسال پیام در ارتباط باشید.