گیاه زردچوبه یا نام باستانی زرده چال ، گیاهی ست که حدود هزاران سال پیش از آسیا و توسط طب چینی به جهانیان شناسانده شد. این که گیاه زردچوبه منشاء آسیایی دارد به این دلیل است که محل رشد این گیاه بیشتر محیط های گرم بارانی (مانند هند) است. در حال حاضر بستر اصلی پرورش گیاه زردچوبه کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا می باشد.

بخش اساسی مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که مانند بسیاری ریشه های خوراکی دیگر مورد استفاده در غذاها به عنوان ادویه و بعضا رنگ خوراکی استفاده می شود.حالت های در دسترس گیاه زردچوبه به گونه های ریشه های خشک شده ، پودر زردچوبه ، کپسول زردچوبه، چای زردچوبه ، عصاره زردچوبه و یا حتی صابون زردچوبه می باشد.

 

فواید زردچوبه قلم

اساسا زردچوبه به دلیل دارا بودن مقادیر بسیار زیاد کورکومین ( curcumin) فعال خواص بسیار اعجاب انگیزی دارد. ریشه ی گیاه زردچوبه سرشار از ویتامین ث ویتامین ب6 و مواد مغذی مباشد که هرکدام تاثیر شگفت انگیزی بر بدن خواهد داشت.

در ارتباط با کورکومین موجود در زردچوبه باید بدانید که کورکومین یک ماده فعال که خاصیت انتی اکسیدانی دارد و پلاک های مغزی را از بین می برد و مسیر مرگ سلول های سرطانی را بسیار هموار میسازد.

خواص درمانی زردچوبه قلم

ابتدایی ترین خاصیت زردچوبه قلم که همه به آن آگاه هستیم خاصیت ضدالتهابی می باشد. بدین معناکه زردچوبه می تواند با مهارسازی درد های شایع بی تابی و بی قراری ناشی از دردهای مفصلی ، استخوانی و عضلانی را از بین ببرد. ( نمونه های دارویی ضد التهاب ها : آسپرین، ایبوپروفن یا بروفن هستند)

و البته اگر به همراه زردچوبه مقداری فلفل سیاه مصرف شود به جذب کورکومین موجود در آن بسیار کمک می کند. چراکه فلفل سیاه دارای مقادیر قابل توجهی یپرین است که وجود این ماده باعث جذب بیشتر کورکومین می شود.

یکی دیگر از مزایای مصرف زردچوبه قلم کمک به درمان و البته جلوگیری از بیماری آلزایمر می باشد. چرا که این ماده تقسیم و تکثیر سلول های عصبی را افزایش میدهد و با مصرف زردچوبه شما می توانید نورون های مرده را احیا و یا با نورون های تازه متولد شده جایگزین کنید.

به دلیل خواص ضدالتهابی کورکومین که یکی از ماده های اساسی در زردچوبه و البته آسپرین هاست، می توان از زردچوبه به عنوان داروی بسیار قوی برای بهبود و جلوگیری از بیماری های قلبی یاد کرد. زردچوبه خاصیت کنترل انعقاد و فشار خون را دارد و از این بابت یکی از اساسی ترین ادویه ها در رژیم غذایی بیماران قلبی می باشد.

همان طور که پیشتر گفتیم زردچوبه قلم به دلیل مقادیر بسیار کورکومین یکی از داروهای بسیار کاربردی برای درد مفاصل می باشد. تا حدی که در درمان های سنتی از پماد دست ساز زعفران برای درمان درد های مفاصل و استخوان استفاده می شود.

ماسک های صورت حاوی زردچوبه از بهترین و کاربردی ترین و البته بی ضرر ترین ماسک ها برای پوست می باشد که بسیاری از برند های معروف آرایشی آن را وارد لاین تولیدی خود کرده اند.

استفاده از ماسک های دست ساز خانگی حاوی زردچوبه تاثیر بسزایی در بهبود لکه های صورت و جوش و آکنه دارد.